22 Şubat 2010 00:00

Sokağın dili, yani bildiğin İstanbul

FOTOĞRAF Geçidi İstanbul 2010 Etkinlikleri, Engin Güneysu’nun “Sokağın Dili: Bildiğin İstanbul” sergisi ile devam ediyor.

Paylaş

FOTOĞRAF Geçidi İstanbul 2010 Etkinlikleri, Engin Güneysu’nun “Sokağın Dili: Bildiğin İstanbul” sergisi ile devam ediyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projeleri kapsamında, sanat yönetmenliğini ve küratörlüğünü Gültekin Çizgen’in, proje koordinatörlüğünü Cenk Gençdiş’in üstlendiği Fotoğraf Geçidi: İstanbul 2010’un yedinci sergisi, Engin Güneysu’nun “Sokağın Dili: Bildiğin İstanbul”, 6 Mart günü açılacak. Serginin özel tasarımlı, katlamalı katalogu da aynı gün izleyicilere sunulacak.
Fototrek Fotoğraf Merkezi’nde yer alacak sergi, 2 Nisan 2010 tarihine kadar ziyarete açık olacak.
Engin Güneysu, “Sokağın Dili: Bildiğin İstanbul” sergisine başladığında henüz İstanbul’da yaşamıyormuş. “Günübirlik veya birkaç günlük İstanbul ziyaretlerimde çektiğim çalışmalar vardı. İstanbul’a ilk defa gelen insanların uğramadan dönmedikleri, bilindik mekanların fotoğraflarıydı bunlar” diyen Güneysu, serginin oluşmasını şöyle anlatıyor: “Bu seriye devam etme isteğim, İstanbul’un ne kadar fotoğraflanırsa fotoğraflansın her gözün başka bir şey bulduğu bir şehir olduğunu hissetmemle başladı sanırım. Ben de hep ilk kez gelmiş gibi bakmaya çalıştım, çalışıyorum...”
Farklı olanı kaydedebilmek için deklanşöre bastığını söyleyen fotoğrafçı, “bu bazen tezgahtaki balığa gözünü dikmiş bir kedi, bazen de midye tezgahından görünen büyülü manzara oluyor” diyor ve ekliyor: “Bunlar sadece akla gelenler... yakalanmamış kareler hâlâ sokakta.”
(KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Bu kez erkekler Güldünya için söylüyor

SONRAKİ HABER

Malatya'da AKP meclis üyesi silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa