23 Şubat 2010 00:00

‘Balyoz’da gözaltı dalgası

Türkiye dün Balyoz Darbe Planı operasyonuyla uyandı. Operasyon için sabahın erken saatlerinde İstanbul Başsavcılığı’ın talimatıyla düğmeye basıldı.

Paylaş

Türkiye dün Balyoz Darbe Planı operasyonuyla uyandı. Operasyon için sabahın erken saatlerinde İstanbul Başsavcılığı’ın talimatıyla düğmeye basıldı. Eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek ve Eski 1.Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun’un da aralarında bulunduğu, 17 emekli general, 4 muvazzaf amiral, 27 subay ve bir astsubay gözaltına alındı.
Önce CD, daha sonra da bavul içinde Ergenekon savcılarına teslim edilen “Balyoz” darbe planı ile ilgili belgelerde adı geçen askerlerden birçoğu gözaltına alındı.
Gözaltılar “balyoz” planı iddiası kapsamında Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere 9 ilde yapılan operasyonlar sonrası yaşandı. Resmi bir açıklama yapılmadığı için dün gün boyunca farklı sayılar telaffuz edildi. Ancak toplam gözaltı sayısının 49 olduğu sanılıyor. Gözaltına alınanların tamamı İstanbul’a getirildi.
FIRTINA GÖZALTINDA
ANKARA: İstanbul’da yürütülen soruşturma kapsamında, Ankara Terörle Mücadele ekiplerince İbrahim Fırtına’nın da aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı. Sabah erken saatlerde Adli Tıp’ta sağlık kontrolünden geçirilen bu kişiler İstanbul’a getirildi. Gözaltına alınanlar arasında Emekli Korgeneraller Ayhan Poyraz ve Engin Alan da bulunuyor.
SAYGUN DA GÖZALTINDA
İSTANBUL: Hükümeti devirmek istediği iddia edilen sürülen Eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun gözaltına alındı. Genelkurmay 2. Başkanlığı da yapan Saygun, Emekli Albay Emin Küçükkılıç ve Emekli Tümamiral Özer Karabulut, İstanbul Emniyeti’ne götürüldü.
DOĞAN MUAMMASI
İstanbul’da baskınların ilginç adresi ise Balyoz Eylem Planı’nda imzası olduğu belirtilen Eski 1. Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın evi oldu. Çetin Doğan, evindeki arama haberi TRT ve AA flaş haber olarak geçti. Bu sırada telefonla televizyonlara bağlanan Doğan ‘‘Evimizde arama yok. İddialar hayal mahsulü” dedi. Bu konuşmaların 1 saat sonra Doğan’ın evinde de arama başladı. Doğan’ın gözaltına alınması sırasında da benzer bir muamma yaşandı. TRT2'nin haberine göre Doğan da gözaltına alındı. Hatta haberde Doğan'ın İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü de belirtildi. Ancak Doğan hemen ardından bir açıkmaya yaptı ve “gözaltı kararı tebliğ edilmedi. Evimi arıyorlar” dedi. Ancak TRT2 ardından tekrar bir altyazı geçerek haberinde ısrar etti.
Gazetemizin baskıya girdiği saatlerde Doğan hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.
VAKIFTA ARAMA
Öte yandan Kadıköy’de bulunan TSK Mehmetçik Vakfı İstanbul Temsilciliği’nde de arama yapıldı.
İZMİR: İzmir’de de Emekli Deniz Kurmay Albay Ümit Özcan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine gözaltına alındı.
BURSA: Bursa’da ise Emekli Korgeneral Engin Alan ve Ahmet M. Dikici gözaltına alındı.
BAŞBUĞ ZİYARETİNİ ERTELEDİ
Gözaltıların yaşanması üzerine Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ, bugün Mısır’a yapacağı ziyareti erteledi.
ERDOĞAN NASIL ÖĞRENDİ?
Türkiye’nin eski kuvvet komutanlarının gözaltına alınmasıyla çalkalandığı saatlerde İspanya’da konuşma yapan Başbakan Erdoğan’a bir not uzatıldı. Notu uzun uzun inceleyen Erdoğan, konuşmasına kaldığı yerden devam etti. Kameralar önünde Erdoğan’a uzatılan notun, Türkiye’deki gözaltıları haber verdiği sanılıyor. Erdoğan konuşmanın ardından yaptığı açıklamada “konu yargıda takip ediyoruz” dedi.
(İstanbul/EVRENSEL)

Sorularla son dalga

ORTAK NOKTALARI NE?: Gözaltına alınan paşaların ortak özelliği ise aynı dönemde görev yapmış olmaları. Fırtına ve Örnek 2005 yılında emekli edilmişlerdi.
NEYLE SUÇLANIYORLAR?: Komutanlar iki ayrı dönemde tasarlandığı öne sürülen darbe planlarıyla suçlanıyor. Kuvvet Komutanları 2003’te, ordu komutanları ise yakın tarihte darbe planlamakla itham ediliyor.
OPERASYON NASIL BAŞLADI?: Üst düzey askeri yetkililere yapılan operasyon polis kriminalinin verdiği ‘Belgeler Gerçek’ raporuyla başladı.
O BELGE NEYDİ?: Taraf gazetesi darbeye ortam hazırlamak amacıyla yeni bir eylem planı iddiasını ortaya atmıştı.
DAHA ÖNCE NE OLDU?: Eski Kuvvet Komutanları Aytaç Yalman, Fırtına ve Örnek, 5 Aralık 2009’da Ergenekon soruşturması çerçevesinde darbe iddialarıyla ilgili “şüpheli” olarak ifade verdi. Ve serbest kaldılar.

BÜYÜKANIT DA ALINACAK MI?
Türkiye üç komutanın darbe girişimi kapsamında gözaltına alınmasıyla çalkalanıyor. Eksik parça ise dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt. Hukukçular Büyükanıt’ın kendi yazdığı muhtıra ile, “Parlamentonun görevini yapmasını engellemeye teşebbüs suçu”nu tam olarak işlediğini belirterek aynı şekilde yargılanması gerektiğini söylüyor.
EMEKLİ ASKERİ HAKİM ÜMİT KARDAŞ: Büyükanıt’ın suçu tam oluşmuş bir suç. Ben yazdım dedi. O muhtıra neyi engelledi. Parlamentonun Cumhurbaşkanı seçmesini engelledi. Bu ‘Parlamentonun görevini yapmasını engellemeye teşebbüs suçu’ oluştu demek. Çünkü Parlamento erken seçime gitmek zorunda kaldı. O suç tamamlanmış bir suçtur ve Yaşar Büyükanıt’ın da aynı şekilde yargılanması gerekir.
YARGITAY ONURSAL BAŞSAVCISI VURAL SAVAŞ: Darbe lafı etmese bile ‘bir muhtıra verelim’ diyenler hakkında soruşturma kovuşturma açılıyor. Ama “Ben yazdım” diyen Büyükanıt Paşa hakkında işlem yapılmıyor. Göreceksiniz yapılmayacak. Hükümetle el sıkıştıkları için hiçbir şey yapmazlar.
RADİKAL GAZETESİ HABER KOORDİNATÖRÜ ERTUĞRUL MAVİOĞLU: Balyoz Eylem Planı’yla ilgili görünüyor. O dönemde başka kuvvet komutanları da var ve yine o dönemde bir Genelkurmay Başkanı (Yaşar Büyükanıt) var. Tabi tüm bunların ondan habersiz olması düşünülemez...

YA DİĞER GENERALLER
Bu planın altında 24 generalin imzası var. Gözaltına alınanlar arasında Engin Alan, Ayhan Taş da imza atanlar arasında. Fakat gözaltına alınmayanlar arasında Şükrü Sarıışık gibi yine aynı belgeye imza atanlar var. Onların gözaltına alınıp alınmayacağı bilinmiyor. Süha Tanyeli ilginç bir isim. Geçmişte yapılan bir felaket senaryosunun altında da onun imzası var. Engin Alan, Şemdin Sakık’ın Türkiye’ye getirilmesinde rol oynamış ve bazı faili meçhul cinayetlerden sorumlu tutulmuştu. Balyoz Eylem Planı hazırlandığında bunlar kuvvet komutanıydı. Şimdi diğer generallerin gözaltına alınıp alınmayacağı sorusu cevap bekliyor.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cihaner dosyası Erzurum’da

SONRAKİ HABER

zama zingo

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...