23 Şubat 2010 00:00

Cihaner dosyası Erzurum’da

ERGENEKON soruşturması kapsamında tutuklanan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in dosyası, yetkisizlik kararıyla Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’na iade edildi.

Paylaş

ERGENEKON soruşturması kapsamında tutuklanan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in dosyası, yetkisizlik kararıyla Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’na iade edildi. Dosyanın İstanbul’a gönderilmesi tartışma yaratmıştı. Şimdi yeni bir tartışma daha başladı: Bu kararla başsavcının Ergenekon’la ilgisinin olmadığı kesinleşti mi, kesinleşmedi mi?
GEREKÇE: YETKİSİZLİK
Sultanahmet’teki İstanbul Adliyesi’nde basın mensuplarına açıklama yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, “Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ‘yetkisizlik’ kararıyla ilgili gönderilen dosya, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın CMK 250. madde ile yetkili biriminde görevli cumhuriyet başsavcı vekilleri ve cumhuriyet savcıları tarafından incelenmiş ve suç yeri itibariyle yargı alanımız dışında kaldığı gerekçesiyle, ‘yetkisizlik’ kararı verilerek dosya, kurye ile Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’na iade edilmiştir” dedi.
SORUŞTURMAYI ERZURUM SÜRDÜRECEK
Başsavcı Engin, “Dosyada adı geçen şüpheliler hakkında yetki ve görev hususundaki tüm değerlendirmeler, Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılacaktır” diye konuştu.
İlhan Cihaner hakkındaki soruşturma dosyası, İstanbul’a gönderilmiş ve dosya, iki başsavcı vekili ile iki cumhuriyet savcısı tarafından incelemeye alınmıştı. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından özel yetkisi kaldırılan Savcı Osman Şanal’ın, dosyayı hızla İstanbul’a göndermesi ise tartışma yaratmıştı. HSYK, savcıların dosyaya bakması halinde ‘Erzurum savcılarının durumuna düşeceği’ uyarısında bulunmuştu.
ERGENEKON BAĞI YOK MU?
Cihaner ve tutuklu bulunan şüpheliler, ‘İrticayla Mücadele eylem Planı’nı uygulamaya sokmakla suçlanıyordu. Ergenekon savcılarının verdiği ‘yetkisizlik’ kararı sonrası, bu soruşturma tartışmaya açıldı. Kararı dün sıcağı sıcağını yorumlayan kimi hukukçular, ‘Soruşturmanın Ergenekon’la ilgisi olmadığı ispatlandı’ yorumları yaptılar. Bu yorumlar, önümüzdeki günlerde yeni tartışmaların başlayacağına işaret ediyor.
(İstanbul/EVRENSEL)

Yargı bağımsızlık için reform istiyor

BAŞBAKAN’ın yargı reformuyla ilgili sözlerini değerlendiren HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek, “Yargı yenmeye çalışılıyor” dedi. Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, “Yargı bağımsızlığını güçlendirecek reform istiyoruz” dedi.
OYUN OYNANIYOR
Yargının zirvesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yargı reformuyla ilgili sözlerini değerlendirdi.
HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek, yargı reformu çalışmalarıyla ilgili olarak, “Biz siyaset işinde yokuz, görevimizi yapıyoruz. Bugüne kadar söylediklerimizi alt alta koyun, ne dediğimizi anlarsınız” dedi. Özbek, HSYK’nın yapısının değiştirilmesi konusunda ise “Yargı üzerine oynanıyor, yargı yenmeye çalışılıyor” diye konuştu.
BAĞIMSIZ YARGI
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ise gazetecilerin soruları üzerine “Yargı bağımsızlığını daha da güçlendirecek, ileri götürecek bir reform istiyoruz. Her şey kamuoyunun takdirinde zaten” dedi.
Başbakan Erdoğan, yargı reformu için Anayasa’da değişiklik yapılacağını söylemişti. Erdoğan, gerektiği takdirde referanduma gidileceğini de kaydetmişti. (HABER MERKEZİ)

SONUNDA İTİRAF ETTİ!
ERZİNCAN’da yaşanan depremin karanlık bir noktası daha aydınlandı. Daha önce başsavcı, Cemil Çiçek’in, kendisini arayarak ‘cemaatlere yönelik soruşturmayı bitirmesini istidiğini’ iddia etmişti. Çiçek, şimdiye kadar yaptığı açıklamalarda bu durumu kabul etmezken, son açıklamasıyla olayı itiraf etti. Tutuklanan Başsavcı İlhan Cihaner’le yaptığı telefon görüşmesiyle ilgili konuşan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, “Seçim atmosferi vardı. 50-60 çocuk gözaltına alınmıştı. Ne oluyor onu öğrenmek istedim” dedi.
İÇERİĞİNİ BİLMİYORMUŞ
Çiçek, Cihaner’le iki yıl önce yaptığı telefon görüşmesiyle ilgili Hürriyet gazetesine konuştu. Çiçek şöyle konuştu: “Küçücük bir yerde 50-60 çocuk gözaltına alınıyor. Bu durumu siz merak etmez misiniz? Seçim atmosferinde ne oluyor diye bir bakmaz mısınız? Bir müdahale söz konusu değil. Ne oluyor onu öğrenmek istedim.” Başsavcı Cihaner’i aramasının cemaatlerle ilgili yürütülen soruşturmaya müdahale anlamına gelmediğini savunan Çiçek, “Böyle müdahale olur mu? Zaten davanın içeriğini bilmiyorum” dedi. (HABER MERKEZİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Adi Başbakan’ parolasına soruşturma

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen İzmir 4 No’lu Şube 11. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...