23 Şubat 2010 00:00

Çorum derneklerinden ‘Demokrasi ve Laiklik’ konulu söyleşi

ÇORUM Dernekleri Federasyonu, İzmir’de Bayraklı Postacılar İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde “Demokrasi ve Laiklik” konulu bir söyleşi düzenledi.

Paylaş

ÇORUM Dernekleri Federasyonu, İzmir’de Bayraklı Postacılar İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde “Demokrasi ve Laiklik” konulu bir söyleşi düzenledi. Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İhsan Çaralan’ın konuşmacı olarak katıldığı söyleşiye, federasyona bağlı yöre derneklerinin başkan ve üyeleri katıldı.
Çorum Dernekleri Federasyonu Başkanı Kemal Aydın, söyleşinin açılış konuşmasında dünyada ve Cumhuriyet’in ilanından sonra demokrasi kavramının ele alınışını özetledi.
İhsan Çaralan ise söyleşide yaptığı konuşmada, özgürlüklerin var olmasının önemli olduğunu, ancak bu özgürlüklerin var olmasının asla toplumun, halkın halk tarafından yönetildiği anlamına gelmediğini belirtti. Bir işçinin çalışmama özgürlüğünün bulunduğunu, ancak bunun bedelinin aç kalmak olduğunu dile getirerek çeşitli örnekler veren Çaralan, “Basın özgürlüğü vardır. Ama bu özgürlükten yararlanabilmek için maliyetini karşılamak zorundasınız. Oysa özgürlüklerin, kullanılabilir olması durumunda bir anlamı vardır” dedi.
Çaralan, yöre derneklere niye ihtiyaç duyulduğunun sorgulanması ve büyükşehirlerde hemşehriciliğin niye devam ettiğini düşünmek gerektiğini belirtti. Kent insanlarının daha modern ve daha iyi bir kültür içerisinde kaynaşabilmesi gerektiğini dile getiren Çaralan, “Demokrasi, toplumlar içerisindeki farklılıkların tanınmasıdır. Ülkeyi birleştirecek olan ülkedeki insanların haklarının ve çıkarlarının garanti altında olmasıdır” dedi. Bu tür derneklerin sadece belli bir yörenin insanları ile değil örneğin tüm İzmirli emekçilerle dayanışma dernekleri olması gerektiğine değinen Çaralan, “Demokrasi mücadelesi içerisinde buralar değerlendirilirse o zaman demokratik bir dernek söz konusu olabilir ” diye konuştu.
Söyleşi, yöre dernekleri başkanları ve üyelerinin görüşlerini ifade etmeleri ve soruları ile devam etti. (İzmir/EVRENSEL)


Reklam
ÖNCEKİ HABER

8 Mart 100’üncü yıl etkinlikleri başladı

SONRAKİ HABER

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy’dan AB’ye Kıbrıs yanıtı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...