23 Şubat 2010 05:00

KAÇ KADIN ÖLDÜ İSİMLERİ NEDİR?

BDP Van Milletvekili Fatma Kurtulan, “Şüpheli kadın ölümleri, cinayet veya intihar, toplumsal sorun haline gelmiştir”...

Paylaş

BDP Van Milletvekili Fatma Kurtulan, “Şüpheli kadın ölümleri, cinayet veya intihar, toplumsal sorun haline gelmiştir” diyerek, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’a “Ocak’tan bu yana kaç kadın öldü, isimleri nedir” diye sordu.
Kurtulan, TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergelerinde, yarıyıl tatilinde Diyarbakır Bismil’deki ailesinin yanına gelip, cesedi Dicle Nehri’nde bulunan üniversite öğrencisi 22 yaşındaki Emine Aydeniz ile Muş’un Bulanık İlçesi’nde yatak odasının tavanında asılı cesedi bulunan resmi nikahsız evli 14 yaşındaki Havva Üzüm’ü konu etti. Kurtulan, soru önergelerinde “kadın intiharları ya da şüpheli kadın ölümleri etkin olarak soruşturulmuyor” saptamasında bulunarak, “yüzlerce kadın cinayeti ‘intihar’ ya da ‘kaza’ olarak kabul ediliyor” dedi. Kurtulan, her iki olayla ilgili olarak Bakanlığın inceleme yapıp yapmadığını sorgulayarak, Kavaf’ın “Ocak ayından bu yana intihar ya da intihar şüphesi ile hayatını kaybeden kadın sayısı kaçtır? İsimleri nelerdir?” sorularına yanıt vermesini istedi. (Ankara/EVRENSEL)


ÖNCEKİ HABER

GÜNCEL

SONRAKİ HABER

Reel kesim güven endeksi mayısta 6,6 puan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa