23 Şubat 2010 05:00

52 tutuklu yaşamını yitirdi Daha neyi bekliyorsunuz?

CEZAEVLERİNDE sağlık durumu kötü olan birçok siyasi tutuklu ve hükümlü ölüme terk ediliyor.

Paylaş

CEZAEVLERİNDE sağlık durumu kötü olan birçok siyasi tutuklu ve hükümlü ölüme terk ediliyor. İHD Diyarbakır Şubesi Cezaevi Komisyonu Üyesi Meral Atasoy, 2008’den beri 52 tutuklunun yaşamını yitirdiğini, 43 tutuklunun ise kanser gibi hastalıklar nedeniyle ölümle pençeleştiğini belirtiyor. Tutuklu aileleri ise eşitlik istediklerini dile getirerek, tedavi edilmesi için yakınlarının tahliye edilmesini istiyor.
Cezaevlerindeki hak ihlallerine her gün bir yenisi daha eklenirken, siyasi tutuklulara yönelik çifte standart ise eleştiri konusu olmaya devam ediyor. Ergenekon tutukluları, sağlık durumları gözetilerek serbest bırakılırken, kanser gibi ölümcül hastalıklara yakalanan çok sayıda siyasi hasta tutuklunun tedavisi bile yapılmıyor.
2009’dan bu yana cezaevlerinde hastalıklardan dolayı yaşamını yitirenlerin sayısı 15’i bulurken, bu sayının artmasından endişe ediliyor. 2008-2009 yılları arasında toplam 52 kişi rahatsızlıkları nedeniyle hayatını kaybederken, başta kanser olmak üzere ölümcül hastalığı bulunan 43 tutuklu ise tahliye edilmiyor.
ÖLÜME TERK EDİLENLER...
Bunlardan Erzurum Cezaevi’nde, 1994’ten beri kafasına aldığı bir darp sonucu 1.8 mm demir parçası ile yaşayan ve ülser olan olan A. Hakim Eşyok ve Sincan 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde bulunan kanser hastası A. Samet Çelik tahliye edilmiyor. Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde bulunan tutuklu Ağa Sağlık ise, fazla kilo kaybına uğradığı için hayati tehlikesi bulunmasına rağmen tedavi edilmiyor. 14 yıldır tutuklu olan Ferdah İldan ve farklı hastanelerde kalan ağır astım hastası Behçet Yılmaz, belden aşağısı felçli Gazi Dağ, kemik kanseri Halil Güneş, çölyak hastası İsmet Ayaz; kemik erimesi, ülser ve aniklozon hastası İzzet Turan, siroz hastası Menduh Kılıç, ileri derecede şizofren Mesut Deniz, çölyak hastası Nesimi Kalkan, gırtlak kanseri Nizamettin Akar, bağırsak kanseri Aynur Epli, mesane kanseri Taylan Çintay, akciğer kanseri Latif Badur, kanserli Deniz Yıldız, gırtlak kanseri Nurettin Soysal, ölüme terk edilen tutuklulardan sadece bazıları.
GÜL YETKİSİNİ KULLANMALI
İHD Diyarbakır Şubesi Cezaevi Komisyonu Üyesi Meral Atasoy, cezaevlerinde yaşananlara ilişkin kendilerine çok sayıda başvuru yapıldığını dile getirerek, “Şu an cezaevlerinde 40’ı aşkın ölümcül hasta tutuklu ve hükümlü var. Hastalar tedavi edilmiyor, ilaç bile temin etmekte zorlanıyorlar” dedi. Atasoy, tedavi olanların ise insanlık dışı muamelelere maruz kaldığına dikkat çekti. Hastanenin ‘ölümcül hastalığa sahiptir’ şeklinde rapor verdiği tutuklular için Adli Tıp Kurumu’nun ‘yaşamını idame edebilir’ raporu verdiğine dikkat çeken Atasoy, “Adli Tıp’ın yaşamını idame edebilir dediği birçok hasta, yaşamını yitirdi” dedi. Atasoy, yetkisi olduğu halde Cumhurbaşkanı Gül’ün tutukluların serbest bırakılması için yetki kullanmadığını vurguladı.
İLAÇ PAHALI DİYE TEDAVİ ETMİYORLAR
Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan böbrek, mide ülseri, kronik bronşit, kronik sinüzit, bel fıtığı, kemik erimesi, göz bozukluğu, tüm vücut bakımından iltihaplanma, ankilozan spandilit gibi hastalıkları bulunan İzzet Turan’ın ailesi de, çocukları Turan’ın bir an önce salıverilmesini istedi. Çocuklarının işkence nedeniyle birçok hastalığa yakalandığını kaydeden aile, “İlaçları pahalı diye tedavisi yapılmıyor. Başbakan ve Adalet Bakanlığı’na mektup gönderdik. Devlet tedavi dahi yapmıyor. Tedavi etmiyorlarsa bize versinler biz tedavi edelim. Bu nasıl bir vicdandır?” diye konuştu.
‘BU BİR ZULÜM’
Mardin Cezaevi’nde bulunan Mehmet Emin Özkan’ın (74) kalp, yüksek tansiyon ve zehirli guatrı olduğunu belirten eşi Emine Özkan (65), eşinin 14 yıldır cezaevinde olduğunu söyledi. Daha önce eşinin hiçbir hastalığı olmadığına dikkat çeken Özkan, gördüğü işkenceler nedeniyle eşinin kafatasında çukur oluştuğunu dile getirdi. Eşinin zehirli guatr nedeniyle ameliyat olması gerektiğini belirten Özkan, “Eşim evinde cezasını çeksin. Yakınlarımızı cezaevlerinde ölüme terk ediyorlar. Bu bir zulümdür” dedi. (Diyarbakır/DİHA)
Mekiye Görenç
ÖNCEKİ HABER

Kenan Evren adından kurtuldular

SONRAKİ HABER

İnci Sözlük ile Uludağ Sözlük’ün %50 hissesi satıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa