23 Şubat 2010 05:00

Marmaray işçileri bakanlık önündeydi

MARMARAY işçileri, bir kez daha Ulaştırma Bakanlığı önünde insanca çalışma taleplerini dile getirdiler.

Paylaş

MARMARAY işçileri, bir kez daha Ulaştırma Bakanlığı önünde insanca çalışma taleplerini dile getirdiler. İşçilere destek veren sendikacılar da, TEKEL işçilerinin yanında oldukları gibi Marmaray işçilerinin de yanında olacaklarını vurguladılar. Marmaray işçileri, işten atılmalarının 38. gününde, dün yine Ulaştırma Banklığı önündeydiler. Bakan Binali Yıldırım’a “İşçiler burada, sorumlular nerede?” diye seslenen işçilere, BTS Genel Başkanı Yunus Akıl ve Petrol-İş Ankara Şube Başkanı Mustafa Özgen de destek verdi.
İşçiler adına konuşan Aydın Erhan, Ulaştırma Bakanlığı Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatları Genel Müdürlüğü’nün (DHL), Marmaray Yenikapı şantiyesinde taşeron firma için çalışırken kölelik koşulları ve düşük ücrete mahkum edildiklerini hatırlattı. SGK primlerinin eksik yatırıldığını, taşeron şirketin ücretlerini düşük gösterdiğini ve iş yasasını uygulamayarak vergi kaçırdığını belirten Erhan, gerekli denetimler yapılmadığı için sorumlunun hükümet, Ulaştırma Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile DHL Genel Müdürlüğü olduğunu vurguladı. Konuyla ilgili İstanbul Valiliği, DHL Bölge Müdürlüğü ve Çalışma Bakanı Ömer Dinçer ile görüşmelerine rağmen sorunun çözülmediğini anlatan Erhan, yetkililere “Bizden kaçarak bu sorumluluktan kurtulamazsınız, buna izin vermeyeceğiz” diye seslendi. Erhan, Taisei-Gama-Nuraol ve Polat Deniz İnşaat şirketlerinden hesap sorulması için Ulaştırma Bakanlığı’nı göreve çağırdı.
‘ASRIN AYIBI’
BTS Genel Başkanı Yunus Akıl da, “yüzyılın projesi” diye tanıtılan Marmaray Projesi’nin, “yüzyılın ayıbı”na dönüştüğünü söyledi.
‘HER EMEKÇİYE BİR GÜN SIRA GELECEK’
Petrol-İş Ankara Şube Başkanı Mustafa Özgen de, sermaye ve onun hükümeti AKP’nin, sadece Marmaray işçilerine değil tüm emekçilere köleliği ve kuralsız çalışmayı dayattığına dikkat çekti. Hükümetin, TEKEL işçilerinin eylemini suçlu ilan ederken, suçları ortada olan taşeron firma yetkilileri hakkında işlem yapmamasını eleştiren Özgen, tüm emekçilere, “Hükümet daha da ileri giderek kıdem tazminatı gasp edecek, bölgesel asgari ücret belirleyecek. Her emekçiye bir gün sıra gelecek. Bu nedenle bugün TEKEL işçilerinin, Marmaray işçilerinin mücadelesini desteklemek, hepimizin görevi olmalıdır” diye çağrıda bulundu. (Ankara/
EVRENSEL)ÖNCEKİ HABER

Kuralsızlık kural oldu, tersane işçileri zammı unuttu

SONRAKİ HABER

Dersim'de askeri aracın ezdiği 21 yaşındaki genç hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa