23 Şubat 2010 00:00

İşçiler mücadeleyi birleşerek büyütecek

Gaziantep Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan işçiler Emek Partisi’nin (EMEP) çağrısıyla “Başpınar İşçi Toplantısı”nda bir araya geldiler.

Paylaş

Gaziantep Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan işçiler Emek Partisi’nin (EMEP) çağrısıyla “Başpınar İşçi Toplantısı”nda bir araya geldiler. 200 den fazla işçinin katıldığı toplantıda 12 Ocak’tan beri grevde olan Çemen Tekstil işçilerinin yanı sıra birçok fabrikadan işçiler sorunlarını ve çözümü tartıştı. Toplantıda örgütlenmenin önemi ve sendikaların sınıf mücadelesi konusundaki tutumları tartışıldı.
Emek Partisi (EMEP) Gaziantep il örgütünün çağrısıyla önceki gün Hollywood Düğün Salonu’nda 200’ü aşkın işçi bir araya geldi. EMEP’in fabrika önlerinde ve servis duraklarında işçilere çağrı yaparak hazırlandığı toplantıya grevdeki Çemen Tekstil işçileri ve 17 fabrikadan işçilerin yanı sıra Genel-İş 2 Nolu Şube Başkanı Mehmet Korkmaz, Petrol-İş İl Temsilcisi Halil Gümüştekin, DİSK Tekstil Şube Başkanvekili İsan Demircan, Eğitim Sen Şube Örgütlenme Sekreteri Hasan Manto, işçi davaları konusunda uzman avukatlar Mehmet Salih Akaltun ve Cuma Kuş katıldı. EMEP Genel Yönetim Kurulu (GYK) üyesi Mehmet Türkmen, Eğitim Sen Şube Örgütlenme Sekreteri Hasan Manto ve Avukat M. Salih Akaltun’un divana seçildiği toplantıda Mehmet Türkmen’in yaptığı açılış konuşmasından sonra EMEP İl Başkanı Mecit Bozkurt sözaldı.
PATRONLAR SALDIRIYI ARTTIRDI
EMEP GYK üyesi Mehmet Türkmen işçi sınıfının, özellikle Gaziantep Başpınar OSB’de çalışan işçilerin her gün karşı karşıya kaldıkları hak gasplarına karşı mücadele etmek için Çemen Tekstil işçilerini örnek almaları ve örgütlenmeleri gerektiğini söyledi. Toplantıda ilk konuşmayı yapan EMEP il Başkanı Mecit Bozkurt konuşmasını hem EMEP il başkanı hem de 20 yıl dokuma tezgahında çalışmış bir işçi olarak yaptığını belirtti. Türkiye’de her geçen gün işçilerin kazanılmış haklarına yönelik saldırıların arttığını söyleyen Bozkurt, böyle bir dönemde TEKEL işçilerinin ve Çemen Tekstil işçilerinin zor ancak haklarını korumak ve yeni kazanımlar için tek çıkar yol olan örgütlenme ve mücadele yolunu seçtiklerini belirtti. Antep’te son bir buçuk yılda krizi de bahane eden patronların kazanılmış hakları ortadan kaldırarak, çalışma sürelerini arttırdıklarını, iki kişinin yaptığı işi bir kişiye yaptırarak işçi çıkardıklarını, sigorta primlerini eksik yatırdıklarını, ücretsiz izin gibi saldırıları artırdıklarını belirten Bozkurt, böyle bir dönemde Çemen Tekstil işçilerinin mücadelesinin çok önemli olduğunu vurguladı.
ÇEMEN YENİ BİR DİRİLİŞ OLACAK
Antep’te özellikle Başpınar OSB’de çalışan işçilerin tamamının gözünün kulağının Çemen Tekstil işçilerinde olduğunu söyleyen Bozkurt “ Çemen Tekstil işçilerinin bu mücadeleyi kazanımla sonuçlandırması Antep’te yeni bir dirilişin, sınıf hareketinde yeni bir çıkışın önünü açacaktır” dedi. TEKEL işçilerinin direnişine de değinen Bozkurt, “Sermaye sınıfının temsilcisi olan AKP kendi uyguladığı politikalar sonucu ortaya çıkan milyonlarca işsizle, hakkını arayan işçileri karşı karşıya getirmeye çalıştığını belirtti. “Bu ülkede yaşana işsizliğin, yoksulluğun, açlığın, sefaletin sorumlusu işçiler değil ülkenin kaynaklarını peşkeş çekenlerdir” diyen Bozkurt, Çemen Tekstil işçilerinin tek başlarına kazanmalarının zor olduğunu da belirterek, dayanışma ve mücadeleyi birlikte büyütme çağrısı yaptı. Bozkurt “Emek Partisi olarak biz işçilerin nerede bir hak alma mücadelesi varsa yanlarında olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Bu partimizin varoluş sebebidir” diye konuştu.
ÇEMEN GREVİ DÖNÜM NOKTASI
Toplantıda DİSK Tekstil Sendikası Şube başkan vekili İsan Demircan, Genel-İş 2 Nolu Şube Başkanı Mehmet Korkmaz ve Petrol-İş il Temsilcisi Halil Gümüştekin de birer konuşma yaptılar. Çemen Tekstil grevinin ve örgütlenmenin önemine değinilen konuşmalarda, Genel-İş 2 Nolu Şube Başkanı Mehmet Korkmaz Emek Partisi’nin grevin başından beri hiçbir çıkar hesabı gözetmeksizin, Çemen işçilerinin yanında olduğunu belirtti. Çemen grevinin Antep’te işçi sınıfı mücadelesi açsından bir dönüm noktası olduğunu söyleyen Korkmaz, işçilerin birliklerini ve kararlılıklarını korudukları sürece bu mücadeleyi kazanacaklarından emin olduğunu söyledi.
ELİNİZ SENDİKANIN YAKASINDA OLSUN
Eski bir NAKSAN işçisi olan Petrol-İş İl Temsilcisi Halil Gümüştekin’de sendikal örgütlenmenin önemine değindiği konuşmasında işçilerin bazı sendika yöneticilerinin tutumundan kaynaklı sendikalara güvenmediğini belirterek “Sendikaların sınıf mücadelesi vermesinin yolu da işçilerin sendikalarına sahip çıkmasından geçiyor. İşçinin bir eli haklarını almak için patronun yakasında olacaksa diğer eli de yoldan çıkmasını engellemek için sendika yöneticilerinin yakasında olmalıdır” diye konuştu. Toplantıda ayrıca Avukat Mehmet Salih Akaltun da iş ve çalışma hukuku konusunda kısa bir konuşma yaptı. Akaltun daha sonra işçilerin iş yasaları ile ilgili sorularını cevaplandırdı.
EN BÜYÜK YASAMIZ HAKLI MÜCADELEMİZ
Toplantının kapanış konuşmasını EMEP GYK üyesi Mehmet Türkmen yaptı. Türkiye’de yasaların sermayeden yana olduğuna değinen ve mevcut sendika yönetimlerinin bu yasaları aşmaya ve geliştirmeye, işçi sınıfının önünü açacak bir mevzi kurma tutumundan uzak olduklarını belirten Türkmen sendika yönetimlerinin geri tutumlarının ve yasaların da ancak işçilerin kararlılıklarıyla aşılabileceğini söyledi. Mevcut yasaların işçilerin birçok hakkını elinden aldığını söyleyen Türkmen “Ama işte TEKEL ve Çemen işçilerinin mücadelesinde de gördük ki işçiler kararlı bir tutum alırsa engeller aşılıyor. Çadır kurulması yasak olmasına rağmen TEKEL işçileri Ankara’nın göbeğinde, Çemen işçileri fabrikanın önünde çadır kurabiliyorlar. İşçilerin haklı ve kararlı mücadelesinden daha büyük bir yasa yoktur” dedi. “Sendika yönetimlerinin daha ileri tutum almasının, daha mücadeleci bir hata çekilmesinin yolu da işçilerin kararlı tutum sergilemesinden geçmektedir” diyen Türkmen, Çemen Tekstil dışında diğer fabrikalardan gelen işçilere de grevdeki Çemen işçileriyle dayanışma, örgütlenme çalışmasını ve mücadeleyi Başpınar OSB’deki bütün fabrikalara yayma çağrısı yaptı.
(Gaziantep/EVRENSEL)MÜCADELE ÇOK ŞEY ÖĞRETTİ
EMEP il başkanı Mecit Bozkurt’un ardından söz alan Çemen Tekstil işçileri grev komitesi sözcüsü Mehmet Çelik adlı işçi Başpınar OSB’de 80 binin üzerinde çalışan işçi olmasına rağmen örgütlü, sendikalı işçi sayısının çok az olduğunu, bunun işçilerin karasızlığından ve güvensizliğinden kaynaklandığını belirtti. “İşçiler kendi birliklerine güvenirlerse, kararlı olurlarsa başarabilirler. Biz Çemen işçileri olarak bunu başardık ve birbirimize güvenerek, omuz omuza vererek mücadeleyi bu noktaya getirdik” diyen Çelik, Çemen işçilerinin patrona ‘her geçen gün emeğimizi çalmanıza, alın terimizi çalmanıza artık daha fazla izin vermeyeceğiz’ diyerek yola çıktığını söyledi. Kararlılıklarından bir şey kaybetmediklerini ve patron sendikayla masaya oturup taleplerini kabul edene kadar mücadeleye devam edeceklerini söyleyen Çelik, diğer fabrikalardan toplantıya katılan işçilere de seslenerek, Çemen Tekstil işçilerinin bu mücadeleyi tek başlarına kazanmalarının zor olduğunu, bütün işçilerden destek beklediklerini söyledi.
DEVLETİN PATRONLARIN OLDUĞUNU ÖĞRENDİK
Çelik grev başladığından beri polisin panzerlerle, çevik kuvvetle patronu koruduğunu ve işçilerin üzerinde baskı kurduğunu söyleyerek “Grev sırasında devletin de patronların devleti olduğunu öğrendik” dedi. Çelik grevin başında beri yanlarında olduğu ve seslerini duyurduğu için gazetemiz Evrensel ve Hayat Tv’ye de teşekkür etti.
Abdullah Çiloğlan
ÖNCEKİ HABER

Anadilde eğitim şart!

SONRAKİ HABER

Egemen Bağış, Prag Büyükelçiliğine atanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa