23 Şubat 2010 00:00

AB’den İsrail’e suikast uyarısı

HAMAS liderlerinden Mahmud el Mabhuh’un 19 Ocak’ta Dubai’de bir otelde öldürülmesi olayında, zanlıların ...

Paylaş

HAMAS liderlerinden Mahmud el Mabhuh’un 19 Ocak’ta Dubai’de bir otelde öldürülmesi olayında, zanlıların Avrupa ülkelerine ait sahte pasaportları kullanmasından rahatsız olan Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, İsrail’e tepki göstermeye hazırlanıyor.
AB Dönem Başkanı İspanya’nın Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, AB’li meslektaşlarıyla toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, “Son derece hassas ve resmi bir belge olan pasaportların, farklı iş ve amaçlar için kullanılmasından son derece endişeliyiz” dedi. AB dışişleri bakanlarının bu meseleyi tartışarak endişeleri yansıtan bir açıklama yayımlayacağını belirten Moratinos, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’dan Dubai suikastında AB pasaportlarının kullanılmasıyla ilgili izahat isteyeceğini bildirdi.
Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn da Hamas liderlerinden el Mabhuh’a suikastı kınayarak, “Bu suikastın arkasında kimin olduğunu ve amacının ne olduğunu, birçok insan kadar söyleyebilirim” dedi.
İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, hafta sonunda yaptığı açıklamada, Dubai suikastında farklı ülkelerin pasaportlarının kullanılması nedeniyle AB’yle kriz yaşanmasını beklemediğini söylemişti.
Uluslararası polis teşkilatı Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan 11 suikast zanlısının İngiliz, İrlanda, Fransız ve Alman pasaportları taşıdığı Dubai polisince belirlenmişti. İlgili ülkelerde başlatılan soruşturmalarda, Dubai’ye gitmediklerini ifade eden zanlıların pasaportlarının İsrail gizli servisi Mossad tarafından kopyalandığı ihtimali üzerinde duruluyor. AB dışişleri bakanlarının ortak açıklamasında, ülke ismi verilmeden “yargısız infazların” ve bu kapsamda AB pasaportlarının kullanılmasının kınanması bekleniyor.
SUİKASTÇI YOK OLDU
Bu arada, Mahmud el Mabhuh’un Dubai’de öldürülmesi olayına karıştığı sanılan ve Michael Bodenheimer kimliğini kullanan kişinin, İsrail’de gizemli bir biçimde ortadan kaybolduğu bildirildi. İsrail’de yayımlanan Yediot Aharonot gazetesinin haberinde, bu kişinin adının, geçen haftaya kadar Tel Aviv’in kuzeyindeki Herzliya’da büroların bulunduğu bir binanın girişinde yazılı olduğu, ancak pazar günü isminin kaldırıldığı belirtildi. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Madeira’da kurtarma çalışmaları sürüyor

SONRAKİ HABER

Bingöl'deki madencilik projesine Danıştay "dur" dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa