24 Şubat 2010 00:00

Obama, kamusal sigortadan vazgeçti

ABD Başkanı Barack Obama, 950 milyar dolarlık yeni sağlık reformu planını açıkladı.

Paylaş

ABD Başkanı Barack Obama, 950 milyar dolarlık yeni sağlık reformu planını açıkladı. Obama’nın planı, 31 milyon ABD’liyi sağlık sigortasına kavuşturmayı ve bütçe açığını gelecek 10 yılda 100 milyar dolar, ikinci 10 yılda da 1 trilyon dolar azaltmayı hedefliyor. Ancak Obama’nın, sağlık reformu paketine dair özellikle sigorta şirketlerinden gelen baskılara daha fazla dayanamadığı ve planda ciddi değişiklikler yaptığı görüldü.
Seçim kampanyasından bu yana öncelikli konularından birini oluşturan sağlık reformu tasarısını bu yıl yasalaştırmak isteyen Obama, Senato ve Temsilciler Meclisi’nin iki ayrı planı onaylaması ve reformun çıkmaza girmesinin ardından uzlaşı sağlamak için yeni plan açıkladı.
Beyaz Saray’ın İnternet sayfasında duyurulan plana göre, Obama’nın geniş kapsamlı uzlaşma planı yasalaşırsa, federal sağlık sisteminin getirdiği güvencelerde en büyük genişlemeyi oluşturacak.
Şu anda sağlık güvencesinden yoksun yaşayan yaklaşık 31 milyon ABD’liyi sigortaya kavuşturmayı amaçlayan plan, sağlık reçetelerinin kapsamını genişletmeyi ve vatandaşların sağlık sigortası edinmesini destekleyen federal yardımları artırmayı öngörüyor.
Plan, federal hükümetin sağlık sigortası şirketlerinin aşırı fiyat yükseltmesini engelleyen “yeni otorite” olmasını da hedefliyor. Buna göre, oluşturulacak Sağlık Sigortası Oranları Otoritesi, yeni sağlık sigortasındaki fiyat artımında oranların ne kadar yükseltilebileceğine dair devlete tavsiyede bulunan yıllık rapor hazırlayacak. Ancak, kararı sağlık bakanlığı verecek.
DEVLET SEÇENEĞİ ORTADAN KALKTI
Planda, eskisinden farklı olarak devlet tarafından sunulan sağlık sigortası alternatifi bulunmayacak. Küçük işletmeler, serbest çalışanlar ve işsizlerin daha düşük kapsamlı sigorta yaptırabilmesini sağlayan Obama’nın yeni düzenlemesi, küçük işletmelere çalışanlarına sağlık sigortası olanağı sunmasına yardım etmek için 40 milyar dolarlık vergi indirimine gidilmesini de öngörüyor.
Obama’nın önlemleri, önümüzdeki 10 yıl süresince bütçe açığını 100 milyar dolar, ikinci 10 yılda da 1 trilyon dolar azaltmayı amaçlıyor. Tasarının toplam maliyetinin ise gelecek 10 yılda 950 milyar dolar olması bekleniyor.
ABD Başkanı Barack Obama, yarın Kongre’deki Demokrat ve Cumhuriyetçi liderlerle bir araya gelerek sağlık reformunu tartışacak. (DIŞ HABERLER)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABD ASKERİ BİNİ BULDU

SONRAKİ HABER

Mesudiyeliler HES’lere de, taş ocaklarına de karşı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...