24 Şubat 2010 00:00

AFGANİSTAN’DA ÖLEN ABD ASKERİ BİNİ BULDU

AFGANİSTAN’da sekiz yıldır “terörle savaş” adı altında işgali sürdüren ABD ordusunun 1000 kayıp verdiği bildirildi.

Paylaş

AFGANİSTAN’da sekiz yıldır “terörle savaş” adı altında işgali sürdüren ABD ordusunun 1000 kayıp verdiği bildirildi. Bağımsız İnternet sitesi “http://icasualties.org” sitesinin çıkardığı bilançoya göre, bu sene şimdiye kadar çatışmalarda 54 asker daha hayatını kaybetti ve toplam sayı 1000’e yükseldi.
ABD Genelkurmay Başkanı Michael Mullen, Taliban’a karşı başlatılan geniş çaplı müşterek operasyonunda ordunun yeni kayıplar verebileceği uyarısında bulunmuştu.
HELMAND’DA SALDIRI
Afganistan’ın Helmand vilayetinde düzenlenen saldırıda 7 kişi öldü. Helmand valilik sözcüsü Davud Ahmedi, 14 kişinin de yaralandığı saldırıda ölenlerin tamamının sivil olduğunu ifade etti. Helmand Emniyet Müdürü General Esadullah Şerzad, vilayetin başkenti Leşkergah’da trafik şubesinin önünde park etmiş bir bisikletle bombalı saldırı düzenlendiğini söyledi.
NATO ve Afgan askerlerinin kapsamlı operasyon düzenlediği Marcah kasabası da Helmand vilayetinin sınırları içinde. Taliban’ın kalesi olarak gösterilen Marcah kasabasına düzenlenen operasyon 11. gününe girdi. Operasyona 15 bin asker katılıyor.
MCCHRYSTAL AFGANLARDAN ÖZÜR DİLEDİ!
NATO Komutanı Stanley McChrystal, hafta sonunda NATO askerlerinin bir araç konvoyuna düzenlediği hava saldırısında sivillerin ölümünden ötürü Afgan halkından özür diledi. Afganistan hükümeti, NATO askerlerinin hafta sonu bir araç konvoyuna düzenlediği hava saldırısında 27 sivilin öldüğünü açıklamıştı. NATO Komutanı Stanley McChrystal, daha önce Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’den özür dilemişti.
Uruzgan yakınlarında bir yolda vurulan 3 aracın içinde hepsi sivil toplam 42 kişinin bulunduğu, saldırıda 12 kişinin de yaralandığı bildirilmişti. (DIŞ HABERLER)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

KOMUTANLAR DOĞRUDAN ADLiYEYE

SONRAKİ HABER

Berlin’de Libya konferansı: Önce savaşı körüklediler şimdi de “kurtarıyorlar”

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa