24 Şubat 2010 00:00

Konfederasyonların kararı yeterli bulunmadı

Türk-İş, KESK, DİSK ve Türkiye Kamu-Sen’in yaptığı toplantı sonrasında aldığı kararlar, Adana’da bulunan sendika yöneticileri tarafından yetersiz bulundu.

Paylaş

Türk-İş, KESK, DİSK ve Türkiye Kamu-Sen’in yaptığı toplantı sonrasında aldığı kararlar, Adana’da bulunan sendika yöneticileri tarafından yetersiz bulundu. Sendika şube yöneticileri, alınan kararların işçilerin 4-c’yi kabul etmesi için alınmış bir karar olduğunu ifade ettiler. Adana’daki sendikacılar Adana özelinde, alınan kararların dışında mücadeleyi diri tutmak için eylem kararları alacaklarını dile getirdiler.
KARARLAR TATMİN EDİCİ DEĞİL
DİSK Bölge Temsilcisi Kemal Aslan, kararın tatmin edici bir karar olmadığını ifade ederek, 26 Mayıs’a kadar her gün daha etkin eylemliliklerin yapılması gerektiğini dile getirdi. İşyeri temsilcileri ile bugün toplantı yapacaklarını ifade eden Aslan, Adana yerelinde eylem kararı alacaklarını söyledi.
SES Adana Şube Başkanı Mehmet Antmen ise karara TEKEL işçilerinin ve Tek Gıda-İş sendikasının ne dediğinin önemli olduğunu belirterek, 20-21 Şubat’ta Ankara’da olduğunu işçilerin daha etkin kararlar beklediğini aktardı. Antmen, kararın TEKEL işçilerinin 4-c’yi kabul ettirmek için alındığını vurguladı.
DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN KARARI
BES Adana Şube Başkanı Sinan Tunç da alınan kararın KESK’in mücadele tarihine yakışmadığını ifade etti. Kararı kınadığını belirten Tunç, mücadele bu kadar sıcakken 26 Mayıs’a eylem kararı alınmasının dostlar alışverişte görünsün şeklinde açıklanabileceğini dile getirdi.
BTS Adana Şube Başkanı Mehmet Gök ise 26 Mayıs’ın çok uzun bir süre olduğunu belirterek, alınacak eylemin genel grev kararının en geç bir ay içinde olması gerektiğini söyledi. Gök, TEKEL işçileri için sonuç alıcı ve yakın planda uygulanacak karar alınması gerektiğine vurgu yaptı.
Türk-İş Adana Bölge Temsilcisi Edip Gülnar da “Dört konfederasyonun aldığı karara Türk-İş Bölge Temsilcisi olarak ne diyebilirim ki” şeklinde konuştu.
TÜRKEL YALNIZ BIRAKILDI
Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Güven Boğa ise bin sendikacının 21 Şubat’ta yayınladığı deklarasyonun dikkate alınması gerektiğini vurguladı. Deklarasyon metninin ve imzacıların Mustafa Türkel ve Sami Evren’e elden verildiğini dile getiren Boğa, dört konfederasyonun aldığı kararın hayal kırıklığı yarattığını söyledi.
Mustafa Türkel ve TEKEL işçilerinin Türk-İş tarafından yalnız bırakıldığını belirten Boğa, Türkel’in bu yüzden istifa ettiğini ifade etti. Alınan kararın iktidarın elini kuvvetlendirdiğini söyleyen Boğa, Adana yerelinde eylem kararları almak için KESK Adana Şubeler Platformu olarak olağanüstü toplanacaklarını aktardı. (Adana/EVRENSEL)
Cumali Akkaş
Reklam
ÖNCEKİ HABER

DİSK/Tekstil çözüm arayışında

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanına ‘bilinmeyen dil’ cevabı: Talepler için somut adım atılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...