24 Şubat 2010 00:00

Birlik olumlu samimiyet önemli

TÜRK-İŞ DİSK, KESK ve Kamu-Sen’in yaptıkları toplantı sonrası alınan eylem kararlarını değerlendiren sendikacılar, dört konfederasyonun işbirliğinin devam etmesini olumlu buldular.

Paylaş

TÜRK-İŞ DİSK, KESK ve Kamu-Sen’in yaptıkları toplantı sonrası alınan eylem kararlarını değerlendiren sendikacılar, dört konfederasyonun işbirliğinin devam etmesini olumlu buldular. Eylem kararlarının kimi eksikliklerine dikkat çeken sendikacılar, kararların uygulanması konusunda herkesin samimi olmasını istediler.
Kararların iki aşamalı olduğunu, ilk aşamada AKP Hükümeti’nin TEKEL işçileri konusunda kınandığını belirten Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, ikinci aşamada çalışma yaşamının içerisinde bulunduğu sorunlara karşı çözüm önerilerinin oluşturulduğunu ve hükümete bir çağrı olduğunu söyledi.
“26 Mayıs’da sorunlar çözülmezse genel eylem kararı alındı. Çalışma yaşamıyla ilgili sorunlar doğrudur, bunlarla ilgili konfederasyonların ortaklaşarak bu sorunlara karşı birlikte durmaları Türkiye tarihinde bir ilk. Bu durum TEKEL işçilerinin birlikte hareket konusunda bıraktığı bir mirastır. TEKEL işçileri başardığında kalıcı bir birliktelik olacaktır” diyen Ayçin, bu birlikteliğin sorunların ortadan kalkması için iyi olacağını ifade etti.
SAMİMİ OLUNSUN
Ayçin, “TEKEL işçisine söylenecek bir laf yok. TEKEL işçisi Türkiye’de uzun zamandır unutulan şeyleri hatırlattı, imkansız görünen şeylerin yapılacağını gösterdi. TEKEL işçisinin şimdi beklediği kendisine doğru önderlik yapılmasıdır. Türk-İş arkasında değil yanında durmasını istiyor. Bunun içinde sadece Ankara’ya giderek değil bütün bölgelerde yaygın eylemlerin yapılması gerekiyor. Bu konuda sendikaların samimi olması gerekiyor. Genel merkezinde talimat gelmediği sürece bu kararları uygulamayan şubeler var. Mesela İstanbul’da 70 şube 10 genel merkez var. Sadece şubeler ve genel merkezler yöneticileriyle, temsilcileriyle katılsa 3-5 bin kişi yapar. Bu eylemliliklerin ciddiye alınarak destek verilmesi var” diye konuştu. TEKEL işçisinin pratik bir desteğe ihtiyacı olduğunu, alınan eylem kararlarının samimi bir şekilde uygulanması durumunda mücadelenin yükseleceğini belirten Ayçin, böylece hükümet üzerinde de baskı oluşturulabileceğini kaydetti.
HÜKÜMET İÇİN BULUNMAZ FIRSAT
Konfederasyonların aldığı eylem kararlarının TEKEL işçilerini yalnız bırakmak anlamına geleceğini düşünen Birleşik Metal-İş Genel Başkan Adnan Serdaroğlu süreç açısından TEKEL konusunda bir aciliyetin söz konusu olduğu için iş bırakma kararının 26 Mayıs’ta alınmasını eleştirdi. “Kısa süre içinde bir takım etkinliklerle daha dişli, hükümeti ürküten eylemler yapılması lazım, hem de dayanışma ağını genişletmek lazım. İnsanların beklentisi var süre daralmış. Böyle bir süreçte etkili bir eylem kararı alınması gerekirken böyle bir karar çıkıyor. Bu gelişmeler rahatsız edici” diyen Serdaroğlu, Türk-İş’in de zor bir duruma düştüğünü, Mustafa Türkel’in istifasına da böyle bakmak gerektiğini kaydetti.
Bu süreci zarar görmeden kapatmak için yeniden bir araya gelip toparlanmak gerektiğini belirten Serdaroğlu, “Aksi halde diktatör hükümet için bu durum bulunmaz bir fırsat olacak” diye konuştu.
BİRLEŞİK MÜCADELE ÖNEMLİ
Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç Öztürk de alınan kararlar içinde yer alan TEKEL işçilerinin ve sendikaları Tek Gıda-İş’in aldığı kararların arkasında durulacağı kısmına dikkat çekti.
TEKEL işçilerinin vereceği kararların konfederasyonların kararı haline geleceğini belirten Öztürk, 4-c uygulamasının sadece TEKEL işçileri ile sınırlı olmadığını güvencesiz çalışmanın herkesi kapsadığını belirterek, “Böyle bakıldığında mücadelenin birleşik yürütülmesi önemli. Bütünlüklü bir emek hareketinin sürdürülmesi konusunda anlamlı ve önemli bir karar alınmıştır” dedi.
Dört konfederasyonun birlikte hareket etme kararını olumlu bulduklarını belirten SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun, “TEKEL işçileriyle sınırlı tutulan eylem kararı talebi dar tutulup cepheyi geniş tutmak açısından anlamlı olsa da en az 200 bin kişiyi ilgilendiren güvencesiz çalışmaya karşı mücadele edilmesi daha da önemlidir” diye konuştu. “4 şubat bir iş bırakma kararı vardı, sonucunu gördük. Anlamına denk düşen bir sonucu açığa çıkarmadı” diyen Yorgun, kısa sürede bir genel grevin örgütlenmesinin zor olduğunu, bu bakımdan 26 Mayıs’ta alınan kararın doğru olduğunu söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

SENDİKALAR KARARLI DURMALI

SONRAKİ HABER

Fındıklı Festivalinde polis provokasyonu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa