24 Şubat 2010 00:00

Kansere pankartlı çözüm!

Son yıllarda çok fazlasıyla yaygınlaşan ve halk arasında da zengin hastalığı olarak bilinen kanser hastalığına karşı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü çözümü bulmuş.

Paylaş

Son yıllarda çok fazlasıyla yaygınlaşan ve halk arasında da zengin hastalığı olarak bilinen kanser hastalığına karşı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü çözümü bulmuş. El ele verince kanseri yenecekmişiz. Bağcılar İnönü Mahallesi’nde sağlık ocağının girişinde asılı olan pankartta, “Hep beraber el ele, kanser sana güle güle” yazıyor.
Bu pankart, ilk görüldüğünde insanlara umut veriyor. Ama işin aslı; sağlıksız koşullarda, vitaminlerden uzak, karın doyurmanın dışında yapılan harcamaları lüks gören emekçiler açısından hiç de öyle değil.
Kansere yönelik önleyici tedbirler bir yana, bu hastalığa yakalananların ilacını bile karşılamayı kabul etmeyen bir sağlık politikasının yürütücüsü olan sağlık müdürlüklerinin “ele ele vermek”ten kastı ne” diye soran İnönü Mahallesi’ndeki emekçiler tepkili.
SİGORTA KANSER İLACINI KARŞILAMADI
Kanser hastalığından dolayı dayısını kaybeden Ayşe Bakıcı, artık kanser hastalığının bir grip gibi çok yaygınlaştığını söylüyor. “Dayımı kanserden dolayı kaybettik. Dayım her muayeneye gittiğinde en az 2 milyar vermek zorunda kalıyordu. Sigorta kanser hastalarının hiçbir ilacını karşılamıyordu” diyen Bakıcı, ancak parası olanın ilaç alabildiğini, sigortanın özellikle pahalı ilaçları vermediğini belirtiyor. Artık sağlıklı bir ortamda yaşamanın neredeyse imkansız olduğunu belirten Bakıcı, “Her şey hormonlu. Ayrıca, insanlar sağlıklı ve dengeli beslenemiyor. Kimin evine doğru düzgün sebze ve meyve giriyor?” dedi. Bakıcı, kendini örnek göstererek, “Bizim evimize ne sebze ne meyve doğru düzgün giriyor. 2 çocuğum var. 500 TL kira veriyorum. Böyle yaşam ve hayatla yarın bizlerin de kanser olmayacağının hiçbir garantisi yok” diye konuştu. Ayrıca “Tedavi olan insanların büyük bir bölümü kanseri yenemezken, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü el ele vererek kanseri nasıl yenermiş?” diyen Bakıcı, kansere yakalanan emekçilerin ölümü beklemekten başka şansı olmadığını, çünkü halkın kanserle mücadele edecek ne zamanı ne de parası olduğunu belirtti.
YEMEZ İÇMEZSEN KANSER DE OLUNUR VEREM DE
İnsanların 500-600 TL ücret alırken bir de sağlıktan mahrum olmasının çok kötü olduğunu belirten Zühre Torun, “Zaten ben karşımda gerçekten halkını düşünen bir devlet görmüyorum” dedi. İnsanların maddi sıkıntılarının çözülmesi ve devletin insanlara düzgün bir ücret vermesi gerektiğini söyleyen Torun, sözlerine şöyle devam etti. “İnsanlarımız yemezse, içmezse kanser de olur verem de” dedi. Sağlık müdürlüğünün İnönü Sağlık Ocağı’na astırdığı “Hep beraber el ele, kanser sana güle güle” yazılı pankartı da eleştiren Torun, bunun kendisine hiçbir şey ifade etmediğini söylüyor. Torun, “Aldığımız 500-600 TL ile yiyelim mi, içelim mi, kiraya mı verelim, çocuk mu okutalım, yoksa sağlığımıza mı bakılım?” diyerek, pankartı yazdıranlara “El ele verin de halkı düşünün” diye sesleniyor.
Bayrampaşa’da deri boyamada çalışan Nizamettin Çukurova, 2 yıldır hiçbir güvencesi olmadan sigortasız çalıştığını söylüyor. Kanserin, el ele verilerek yenilecek bir hastalık olmadığını söyleyen Çukurova, “Memlekette bir sürü kanser çeşidi çıktı. Biz de sağlık sorunlarımız olduğunda doktora gidemiyoruz. Ciddi bir hastalığımız olsa öleceğiz yani. Kimden borç alıp doktora gideceğiz? Önce insanlara sağlık garantisi sağlansın” diyor. “Güle güle demekle kanser yeniliyorsa hepimiz güle güle diyelim o zaman” diyen Çukurova, “Önce bir refah getirsinler, bu memlekette yaşamak çok zor. Kiracıyım ve 500 TL kira veriyorum” diyor. (İstanbul/EVRENSEL)
Erhan Batga - Arife Onat
ÖNCEKİ HABER

VELİ TALEP EDERSE ÖĞRENCİ İZİNLİ OLACAK

SONRAKİ HABER

Yeni Zelanda’da 5,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa