24 Şubat 2010 00:00

VELİ TALEP EDERSE ÖĞRENCİ İZİNLİ OLACAK

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB), üniversite sınavına hazırlanan lise son sınıf öğrencilerinin sınav streslerinin azaltılması...

Paylaş

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB), üniversite sınavına hazırlanan lise son sınıf öğrencilerinin sınav streslerinin azaltılması ve sınavlara psikolojik olarak rahat girmeleri amacıyla bu öğretim yılına mahsus, devamsızlıkta rapor yerine velinin yazılı başvurusunu kabul edecek.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu dün ‘özürlü devamsızlık’ konulu illere bir genelge göndererek uygulamanın detaylarını bildirdi. Genelgede Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği’nde, ders yılı içinde toplam 20 gün okula özürsüz olarak devam etmeyen öğrencilerin, notları ne olursa olsun başarısız sayılacaklarına yer verilerek, özürlü ve özürsüz devamsızlıklar ile okul yönetimince verilen izinlerin toplamının 45 günü geçemeyeceği bildirildi. Halen 20 gün ‘özürsüz’, 25 gün de rapor alarak ‘özürlü’ devamsızlık yapabilen lise öğrencileri artık 25 günlük özürlü devamsızlıkları için de rapor almak zorunda olmayacak. Sadece lise son sınıf öğrencilerine verilen bu imkanla, öğrenci velisinin okul müdürlüğüne yazılı olarak başvurması halinde beyan edeceği süre de özürlü devamsızlıktan sayılacak. Ancak özürlü ve özürsüz devamsızlık süresi 45 günü yine geçemeyecek.
(ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

EMEP’li kadınlar 8 Mart’a hazırlanıyor

SONRAKİ HABER

Egemen Bağış, Prag Büyükelçiliğine atanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa