24 Şubat 2010 00:00

EMEP’li kadınlar 8 Mart’a hazırlanıyor

8 MART’ın 100. yılı olması dolayısıyla Emek Partisi’nin aldığı karar doğrultusunda 1 yıllık çalışmayı örgütlemek ...

Paylaş

8 MART’ın 100. yılı olması dolayısıyla Emek Partisi’nin aldığı karar doğrultusunda 1 yıllık çalışmayı örgütlemek için 8 Mart’ı başlangıç sayan EMEP’li kadınlar Güngören’deki çalışmalarını sürdürüyor. Hemen hemen her gün 100’e yakın kadın ile yüz yüze gelen EMEP’li kadınlar ‘Resmi doğru okumak’ gerektiğini söylüyorlar. Yapılan çalışmaları ve toplantıları, ziyaretleri değerlendiren kadınlar sokakta hükümet cephesine tepki olduğunu ifade ediyorlar. Kadınlar hükümete veryansın edenler olmasıyla birlikte gidişatı iyi görenlerin de azımsanmayacak sayıda olduğunun da altını çizdiler. Kadınlar semt pazarlarında 28 Şubat’ta yapacakları şenliğin çağrılarını dağıtıp aynı zamanda sesli ajitasyon yapıyorlar. Kentsel dönüşüm kapsamında olan Tozkoparan Küba Mahallesi’ne ziyarete bulunduklarını anlatan kadınlar Tozkoparanlı kadınlara Başıbüyüklü kadınların örnek alınması gereken mücadelelerini anlattıklarını belirtiyorlar.
Güngören’in nüfusunun son sayımda 330 bin olduğunu söyleyen kadınlar Tozkoparan site/bloklar ve Haznedar’da nispeten orta halli ailelerin, Sanayi ve Güneştepe Mahallelerinde ise emekçi ailelerin yaşadığını dile getirdiler. Semt pazarlarında akşam saatlerinde çürük, ekşi ve kokan yiyecekleri toplayan kadın sayısının arttığına dikkat çeken kadınlar, Güngören’de merdiven altı atölyelerde ve evlerde parça başı işlerde çalışan kadınların sayısının da azımsanmayacak derecede fazla olduğunu vurguladılar. Çalışmalar sırasında 1-2 atölye ile bağı anlatan kadınlar bu atölyelerde çalışan kadınların yaşam koşullarının kötü olduğunu ifade ediyorlar. Sabah 07.00/ 08.00 işe başlayıp akşam geç saatlere kadar çalışan kadınların iş güvencesiz çalışıp; parça başına ücret aldıklarını da anlatan kadınlar bu tür işlerde çalışan kadınları örgütlü bir güç haline getirmenin yollarını tartışıyorlar.
Yaşlısı-genci, sağlıklısı-hastası kadınlar ayakta kalmak için çabaladığını belirten EMEP’li kadınlar “Kadınların evlerde toplanarak aile bütçesine katkı amacıyla birlikte yaptıkları işler saat ve zaman kavramını ortadan da kaldırmış durumda. Çoğu zaman tek sosyal yaşamları iş için toplanmak oluyor dört duvar dışına çıkmadan. ‘Soruyoruz yarın için ne düşünüyorsunuz?’ ağır bir yük gibi soru, yarına borçsuz-harçsız girebilmek, çocukların geleceği…içleri bir yanıyla buruk, bir yanı öfke dolu kadınların” diye konuşuyorlar. Kadınların çoğunun ‘Yukarıdakiler keyif çatarken, zamlar belimizi daha da büküyor” dediğini söyleyen EMEP’li kadınlar, konuştukları kadınların umutlu olduğunu ‘Bunlar da gidecek, millet gerçek yüzlerini gördü artık” dediklerini aktardı.
Pınar Balaban
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kadının derdi de çilesi de gün geçtikçe artıyor

SONRAKİ HABER

VELİ TALEP EDERSE ÖĞRENCİ İZİNLİ OLACAK

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...