24 Şubat 2010 00:00

‘Kenetlendikçe kurtuluruz kan emicilerden’

BAŞBAKAN’ın ay sonunda müdahale uyarısında bulunduğu TEKEL işçileri Konfederasyonların kararına rağmen mücadelelerini sürdürüyor.

Paylaş

BAŞBAKAN’ın ay sonunda müdahale uyarısında bulunduğu TEKEL işçileri Konfederasyonların kararına rağmen mücadelelerini sürdürüyor. 71 gündür yağmura, çamura, AKP hükümetinin saldırılarına karşı direnişlerini sürdüren işçilere ülkenin dört bir yanından da destekler geliyor.
İstanbul’un Sultangazi ilçesinden emekçilerden direnişle ilgili görüşler aldık.
‘ONLAR BİZİM KARDEŞİMİZ’
Hasan Zengin Gazi Mahallesi’nde yaşıyor. 47 yaşında olan Hasan Zengin marangoz işleri ile uğraşıyor. “Onlar bizim kardeşimiz” diyerek söze başlayan Zengin, “Bu Başbakan işçi düşmanı, esnaf düşmanı. İnanın 6 aydır iş alamıyorum” diyor. Yanı başlarında 3200 konutluk Avrupa TOKİ Konutları bulunduğunu söyleyen Zengin, “Her daire de 250- 300 bin TL arası. Her kes ev sahibi olacak, kira öder gibi ev sahibi olacaksınız diyor. Emekçilerle dalga geçiyor yani. Dükkanım hep kapalı” dedi. “TEKEL işçilerini sokağa atanlarla bizleri açlığa terk eden AKP aynı AKP’dir” diyerek sözlerini sürdüren Zengin, “Belki Ankara’ya gidemeyiz ama mahallemizde çevremizde onlarla dayanışma içinde olabiliriz” diye konuştu. Sendikalara da seslenen Hasan Zengin “Sendikacılar da hükümetle öyle kapalı kapılar ardında değil bütün TEKEL işçilerinin ve halkın gözünün önünde bu görüşmeleri yapmalılar. Doğru olan ve doğal olan da bu dur” diye konuştu. “Bu insanlara yazık, bizlere yazık. O nedenle bütün yoksullar olarak birleşmek zorundayız. Başka da çaremiz yok” diyerek bitiriyor sözlerini Hasan Zengin.
‘DİRENİŞ BİR OKUL’
Bir başka mahalle sakini Bingöl Aslan ise 35 yaşında. 23 yıldır Gazi Mahallesi’nde oturuyor. Bir ilaç fabrikasında 8 yıldır işçi olarak çalışıyor. Evli ve iki çocuğu var. TEKEL işçilerinin mücadelelerinde haklı olduğunu belirten Bingöl Aslan “Ben direnişi iyi biliyorum. Çünkü geçmişte bizler de sendikalı olduğumuz için direnişe geçmiştik Tıbset’te. Tam 9 ay sürdü. Çok zorluklar çektik. Haklarımızı da aldık ama en çok kazandığımız direnişin bir okul olması ve okulda başka hiç bir yerde öğrenemediğimiz dayanışmayı öğrenmiş olmamızdır. Tıpkı şu an onurlu TEKEL işçilerinin yaptıkları gibi” diyor. 4-c’nin bir kölelik yasası olduğunu belirten Bingöl Aslan “Ülkede bu kadar işsiz varken ve sen başbakan olarak işsizliği azaltacağım derken on binlerce insanı aç bırakıyorsun. TEKEL işçilerine para yok derken kendi oğluna ve yandaşlarına devletin kasasını boşaltmayı biliyorsun” diyerek Başbakan’a tepki gösteriyor.
İŞÇİLERİ İÇİN CEHENNEM
Türkiye’nin işçiler için tam bir cehennem olduğunu ifade eden Bingöl, “Herkes işsiz kalıyor. Herkes aç kalıyor. Cebimizde para yok çocuğumuza okul harçlığı bile veremiyoruz. İnanın bu hafta eşimi parasızlıktan pazara gönderemedim. İş yerinden maaşımı düzgün alamıyorum ki nasıl göndereyim” dedi. Ülkede büyük bir açlar ordusu olduğunu belirten Bingöl Aslan “Ama bir şey unutuyorlar. Bizler belki bu gün belki açız evet bizler aynı zamanda milyonlarız. Üretenleriz. Bizler bir oldukça birbirimize kenetlendikçe kurtuluruz bu kan emici yarasalardan” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)
Rıza Çiçek
ÖNCEKİ HABER

TEKEL İŞÇİSİ ÖRNEK OLDU

SONRAKİ HABER

Erdoğan’ın suç duyurusunda bulunduğu haber için Le Point'e ödül verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa