24 Şubat 2010 00:00

TEKEL İŞÇİSİ ÖRNEK OLDU

Kağıthaneliler, TEKEL işçilerinin sessizliği bozduğunu ve herkesi cesaretlendirdiğini söylediler.

Paylaş

Kağıthaneliler, TEKEL işçilerinin sessizliği bozduğunu ve herkesi cesaretlendirdiğini söylediler.
Vartolular Derneği Eyüp Şube Başkanı İlhan Ballıkaya: AKP hükümete geldiği günden beri işçilere, emekçilere yönelik baskılar devam ediyor. Türkiye çok kötü bir süreçten geçiyor. Ama emekçilerin bu işten zaferle çıkacağına inanıyorum. Çünkü TEKEL direnişi basit bir direniş değil. Tayyip Erdoğan diyor ki ay başında eylemi sonlandırmazlarsa müdahale edeceğiz. Bir Başbakan bunu nasıl söyleyebilir? Biz bunu dernek olarak gerçekten kınıyoruz.
Hükümet her sektörü önce taşeronlaştırıp sonra da peşkeş çekerek özelleştirdi. Halk elbette hesap soracaktır. Ancak bu uyanışta sendikalara büyük bir iş düşüyor. Bu sorun hepimizin sorunu. AKP Hükümeti ay sonunda işçilere saldırırsa yüz binlerce insanı sokağa dökmek gerekiyor. Geçtiğimiz hafta dernek merkez toplantısında karar aldık. Gerekirse Ankara’da gerekirse burada üzerimize düşeni yapacağız.
İstanbul Kağıthane-Eyüp İlçeleri Dersimliler Derneği Başkanı Ulaş Yeğin: Doksanlı yıllardan bu yana Türkiye’deki işçi sınıfının yaşadığı en büyük direnişlerden biridir. TEKEL işçilerinin Türkiye’deki işçilerin üzerindeki korkuyu, yılgınlığı silkelediğini düşünüyorum. Bağlı olduğumuz Tunceli Dernekler Federasyonu olarak grevi yerinde ziyaret ettik. Önümüzdeki planlarımız arasında destek ve dayanışma planlarımız var. Yaptığımı toplantılarda üyelerimizi bu konuda bilgilendiriyoruz ve bir çok üyemiz bu konuda duyarlılık gösteriyorlar. Direnişin devam etmesi durumunda her koşulda hem dernek olarak hem federasyon olarak buna katkıda bulunacağız.
Çetin Turhan (Esnaf): Kırk yıldır hangi hükümet geldi ise bize hep çektirdi. TEKEL işçilerine elimizden gelen desteği de sunacağız.Herkesin bu mücadele karşısında kendisini sorumlu hissetmesi gerekiyor.
Ulaş Turhan (Tekstil İşçisi): Bizim için de büyük bir kazanç olacağına inanıyorum.Böyle direnişleri görmek bize moral veriyor. Hükümetin elinden gelse tüm haklarımızı elimizden alacak.
Uğur Aktaş (Tekstil İşçisi): Her zaman TEKEL işçilerinin yanındayız. Hükümetin bu saldırısı tüm işçilere yapılmış bir saldırıdır. Bugün durumumuza baktığımızda biz işçiler hep eziliyoruz, patronlar ise bizlerin sırtından kazanıyor. Bütün işçilerin birlik olması gerekiyor. Bu direnişin ne pahasına olursa olsun kazanılana kadar devam etmesi gerekiyor. Aslında bizim yaşadıklarımızın da TEKEL işçilerinin yaşadıklarından farkı yok. İşsizlik patronların işine yarıyor. Bu da bizim gibi örgütsüz işçilerin daha düşük ücretlere çalışmak zorunda bırakıyor. İşsizlik o kadar korkutmuş ki insanları her şeye boyun eğmek zorunda bırakmış bizleri.
Sinan Güngör: Bu direniş tüm işçi sınıfı için örnek olur. Hepimize görev düşüyor. TEKEL işçilerinin neden orada olduklarını, neden direndiklerini herkese anlatmak gerekiyor. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

ALMANYA’DAN YEMEKLİ DESTEK

SONRAKİ HABER

“Fiyat düşmesin diye kasa kasa domates ve biberi çöpe döktüler” iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa