25 Şubat 2010 00:00

Kadınlar 8 Mart’a hazırlanıyor

8 MART Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün yaklaşmasıyla beraber etkinlikler de başladı

Paylaş

8 MART Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün yaklaşmasıyla beraber etkinlikler de başladı. Tuzla’nın İçmeler Mahallesi’nde 27-28 Şubat’ta pazar girişlerinde eylemler yapılacak. İçmeler’de yapılacak pazar eylemlerine ev ev dolaşarak kadınlara kendi talepleri ile katılım çağrısında bulunan İçmeler Mahallesi’nde oturan kadınlar, tüm Tuzlalı kadınları krize işsizliğe ve kadına yönelik uygulanan şiddetin son bulması için mücadeleye katılmaya çağırıyor.
TEKEL İŞÇİLERİ ÖRNEK ALINMALI
Bir çocuk annesi olan Naime Ak, eşini kaybettikten sonra, hayatının giderek zorlaştığını söyledi. Bir çocuğuyla yalnız kaldığını belirten Ak, lise birinci sınıfta olan kızını çok zor okuttuğunu kaydetti. Evlere temizliğe giderek geçimini sağladığını ancak yine de giderlerin karşılayamadığını ifade eden Ak, “Kızımı dershaneye gönderemiyorum. Eğitim ve sağlık paralı hale geldi ve bizim yaşamlarımız daha da zorlaştı” diye konuştu. Yaşadıklarının sistemin dayattığı sorunlar olduğuna dikkat çeken Ak, “TEKEL işçisi kadınları da örnek alarak birlikte mücadele etmeliyiz” dedi.
EYLEMLERE KATILIM ÇAĞRISI
İki çocuk annesi olan Kibar Bal’ın eşi tersane işçisi. Bal en çok sağlık sorunlarından yakınıyor. Sigortası olmadığı için çocukları hastalandığında ne ilaç alabildiklerini ne de doktora götürebildiklerini anlatan Bal, “Benim de gözlerimde sorun var ve ameliyat olmam gerekiyor. Çok pahalı bir ameliyat. Ama sigorta karşılamıyor. Ameliyat yaptıramadığım için gözlerimi kaybedebilirim” dedi. Bal da yaşadıkları sorunları dile getirecekleri eylemlere katılım çağrısı yaptı.
AVANS İSTEYİNCE İŞTEN ATILMIŞ
Ceylan Yılmaz bir yıl önce eşinden boşanmış. İki çocuk annesi Yılmaz, boşanmadan önce eşi tarafından sürekli şiddete maruz kaldığını kaydetti. En son çalıştığı yerde avans istediği için ustabaşı tarafından tartaklandığını ve işten çıkarıldığını anlatan Yılmaz, “Şimdi işsizim ve iki çocuğuma bakacağım. Ödemem gereken ev kirası var. Belediyen de kaymakamlıktan da, defalarca başvurmama rağmen hiçbir yardım alamadım” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)
Mehri Aydoğdu - Adile Doğan
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Suyu olmayan köylüler Ankara’ya yürüyecek

SONRAKİ HABER

GSM operatörlerine "deprem sonrası iletişim kaybı" cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...