25 Şubat 2010 05:00

Türkçe bilmediği için muayene edilmedi!

Bacaklarındaki rahatsızlık nedeniyle İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne giden 59 yaşındaki Nazife Gül, yanında derdini anlatacak bir yakını bulunmasına rağmen Türkçe bilmediği için muayene edilmedi.

Paylaş

Bacaklarındaki rahatsızlık nedeniyle İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne giden 59 yaşındaki Nazife Gül, yanında derdini anlatacak bir yakını bulunmasına rağmen Türkçe bilmediği için muayene edilmedi.
Tedavi olabilmek için eşi ile birlikte Muş’un Varto ilçesinden kalkıp Çiğli Güzeltepe’deki akrabalarının yanına gelen Nazife Gül, Türkçe bilen eltisi Güllişah Gül ile birlikte 17 Şubat 2010’da İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Alsancak’ta bulunan semt polikliniğine gitti. Önce Ortopedi Bölümü’ne giden Gül, muayenesi burada yapıldıktan sonra gözündeki rahatsızlıkları dolayısı ile Göz Polikliniğinden de sıra aldı. Güllüşah Gül’ün anlatımına göre, göz doktoru Op. Dr. Renin Berhan Özcan, Nazife Gül’e rahatsızlığı ile ilgili sorular sordu ve bu sorulara Güllüşah Gül cevap verdi. Doktor Özcan, “Sen niye konuşuyorsun, kendisi konuşsun” dedi. Güllüşah Gül de hastanın Kürtçe dışında başka dil bilmediğini, kendisinin ona yardım ettiğini söyledi. Güllüşah Gül, bu cevap üzerine doktorun birden fevri bir hareketle, “Burası Türkiye, herkes Türkçe bilmek zorundadır. Bu memlekette bir sürü okul vardır. Türkiye’de yaşıyorsanız öğreneceksiniz” dediğini belirtti.
Güllişah Gül de, Nazife Gül’ün bulunduğu yerde ve onun döneminde okul olmadığını, şu an da hasta olduğunu ve Türkçe öğrenmek durumunda olmadığını, kendisinin doktora yardımcı olacağını söyledi. Doktor ise daha da öfkelenerek, “Bu yaşa gelen Türkiye’de yaşayan biri neden Türkçe bilmiyor” diyerek, Nazife ve Güllüşah Gül’ü azarladı. Hastayı muayene etmedi.
Aile konu ile ilgili olarak İHD İzmir Şubesi’ne başvurdu ve dün de konu ile ilgili basın açıklaması yaptı.
BAŞHEKİM BİR ŞEY YAPMADI
Güllişah Gül, dernekte yaptığı açıklamada, doktorun yaptıkları nedeniyle haklarını arayacaklarını ifade etti. Doktorun odasından çıktıktan sonra Başhekim’e gittiklerini anlatan Güllişah Gül, Başhekim’in, ‘hastayı alıp aşağıya inin sizi muayene etsin’ diyerek kendilerini doktorun odasına tekrar göndermeye çalıştığını anlattı. Gül, Başhekim’e, kendilerine hakaret yağdıran ve muayene etmeyen doktora tekrar gitmek istemediklerini başka bir doktora yönlendirilmelerini istediklerini belirtti. Ancak Başhekim’in aynı doktora gitmeleri için ısrarcı olduğunu ve muayene olamadan hastaneden ayrıldıklarını söyledi. Güllişah Gül, onur kırıcı ve ayrımcı bir muameleye tabi tutulduklarını belirterek haklarını arayacaklarını sözlerine ekledi.
İHD’DEN AYRIMCILIĞA SUÇ DUYURUSU
İHD İzmir Şube Başkanı Nezahat Paşa Bayraktar, Nazife Gül’ün Türkçe bilmediği için tedavisinin yapılmamasının hizmette ayrımcılık olduğunu belirterek, sözkonusu suçun TCK’nın soykırım suçunu düzenleyen 76. maddesinde tanımlandığını ifade etti. Bayraktar ayrıca, söz konusu olayın TCK’nun 257.maddesinde düzenlenen görevi kötüye kullanma suçuna da girdiğini ifade ederek, dün itibariyle Savcılığa, Sağlık Bakanlığı’na ve İzmir Tabip Odası’na gerekli başvuruları yapacaklarını belirtti. Bayraktar, 21 Şubat’ın Dünya Dil Günü olarak kutlandığını hatırlatarak, yaşanan bu olayın düşündürücü olduğuna dikkat çekti. (İzmir/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Yoksul ailenin iddiası; Kürt değil misiniz?..

SONRAKİ HABER

Cumartesi Annesi Anik Can hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa