25 Şubat 2010 00:00

Bursa’nın en kitaplı günleri geliyor

Bu yıl yedincisi düzenlenecek olan Bursa Kitap Fuarı, 28 Şubat 2009 Cumartesi günü kapılarını kitapseverlere açıyor.

Paylaş

Bu yıl yedincisi düzenlenecek olan Bursa Kitap Fuarı, 28 Şubat 2009 Cumartesi günü kapılarını kitapseverlere açıyor.
Tüyap Bursa Fuarcılık AŞ ve Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan Bursa 7. Kitap Fuarı, 28 Şubat-8 Mart 2009 tarihleri arasında TÜYAP Bursa Fuarcılık AŞ tarafından 28 Şubat-4 Mart 2009 tarihleri arasında hazırlanan Bursa 5. Yurtiçi-Yurtdışı Eğitim Fuarı ile eş zamanlı olarak açılacak.
Yaklaşık 200 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenecek olan Bursa 7. Kitap Fuarı’nda söyleşi, panel, şiir dinletisi ve okuma saati gibi 90 kültür ve edebiyat etkinliğinde 350 yazar, sanatçı, bilim insanı, gazeteci ve politikacı konuşmacı olarak yer alacak; yaklaşık 600 yazar, okurlarıyla buluşup kitaplarını imzalayacak.
BURSA’DAN BİR NÂZIM GEÇTİ…
Kitap fuarında Nâzım Hikmet’le ilgili etkinlikler de olacak. “Bursa’da cezaevinde, Kapatmışlar bir devi, Ellerini ısıtsın yüreğimin alevi…” Nâzım Hikmet, hapishanede kalan yüzlerce insanın dünyasını değiştirmiş; onlara cezaevi pencerelerinin ardındaki, Uludağ’a farklı açılardan bakmalarını öğretmişti. Onları şair etmiş, yazar etmiş, ressam etmişti. Sevdayı, kavgayı, umudu anlatan pek çok şiirini, “Memleketimden İnsan Manzaraları”nı Bursa’da yazmıştı. Yine şiirlerindeki kimi toplumsal katmanlara ait karakterleri Bursa’dan seçmiştir. “Bursa Cezaevi’nde karşımda resmin” diyerek Tanya’ya, “Ve unutma, daima iyi şeyler düşünmeli bir mahpusun karısı” diyerek Piraye’ye en büyük aşk şiirlerini yine Bursa’da yazmıştı.
28 Şubat 2010 Pazar günü Evrensel Basım Yayın’ın düzenlediği “Nâzım’ın Bursa Yılları” söyleşisi, Cumalıkızık Salonu’nda saat 12.00-13.00 arasında gerçekleşecek. Konuşmacılar arasında Sennur Sezer, Güney Özkılınç, Tahir Şilkan yer alıyor. Yine Nâzım’la ilgili başka bir panel ise Edebiyatçılar Derneği-Bursa Yazın ve Sanat Derneği tarafından düzenleniyor. “Bursa’da Nâzım’a Yer Açın!” isimli etkinlik, Çekirge salonu’nda 4 Mart Perşembe günü saat 17.30’da yapılacak. Şaban Akbaba’nın yöneteceği panele, konuşmacı olarak Hacı Tonak, Raif Kaplanoğlu ve Güney Özkılınç katılacak.
YAZARLAR BURSA’DA
Bursa 8. Kitap Fuarı, bu sene oldukça yoğun bir etkinlik programıyla Bursalı ziyaretçilerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Fuara katılacak olan; Server Tanilli, İnci Aral, Sunay Akın, Üstün Akmen, Adnan Binyazar, Ataol Behramoğlu, Ahmet Telli, Erdal Atabek, Sennur Sezer, Adnan Özyalçıner, Haydar Ergülen, Özcan Karabulut, Cemil Kavukçu, Canan Tan, Mine Soysal, Ercan Karakaş, Şükran Soner…gibi pek çok değerli yazar, şair ve bilim insanı, etkinliklerde yer alacak.
Dokuz gün süresince imza günleri ve etkinliklerde 600 yazar, Bursalı okurlarıyla buluşacak.
8 MART FUARDA KUTLANACAK
Kitap fuarı kapsamında 7 Mart Pazar günü TÜYAP ve Nilüfer Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi, ortak etkinliklerle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayacak. Gün boyu sürecek etkinlikler, panel, belgesel film gösterimleri, söyleşi ve Sevgi Korosu’nun seslendireceği bir dinletiyle sona erecek.
Girişin ücretsiz olduğu fuar, 27 Şubat-6 Mart tarihleri arasında 11.00-20.00, kapanış günü olan 7 Mart tarihinde ise 11.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hüzünlü haber: Kapanma sırası Alkazar Sineması’nda...

SONRAKİ HABER

Çin'deki Dünya Salon Atletizm Şampiyonası, koronavirüs nedeniyle ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...