25 Şubat 2010 00:00

TEKEL iŞÇiSiNE DESTEĞE DEVAM

ÇEŞİTLİ kentlerde TEKEL işçilerine destek amacıyla yapılan etkinlikler sürüyor. Hafta sonu eylemler yoğunlaşacak.

Paylaş

ÇEŞİTLİ kentlerde TEKEL işçilerine destek amacıyla yapılan etkinlikler sürüyor. Hafta sonu eylemler yoğunlaşacak.
Kocaeli TEKEL İşçileriyle Dayanışma Platformu, yürüyüş yolunda fotoğraf sergisi ve stant açarak, Kocaeli halkına TEKEL işçileriyle dayanışma çağrısı yaptı. Stant açılışında açıklamayı, SES Kocaeli Şube Başkanı Hüseyin Gülseven yaptı. Gülseven, TEKEL işçilerinin 70 günü aşan direnişinin Kocaeli’nde yapılacak mitingle destekleneceğini ifade ederek, “TEKEL işçileri, güvenceli iş hakkı için mücadele ediyor. Bizler de aynı taleplerin savunucu olarak 27 Şubat Cumartesi günü Merkez Bankası önündeki yürüyüşümüzü, AKP önünde yapılacak bir miting ile birleştireceğiz” diye konuştu.
MERSİN’DE YÜRÜYÜŞ VE OTURMA EYLEMİ
KESK Mersin Şubeler Platformu ve Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, TEKEL işçilerine olan desteğini sürdürüyor. İki platformun bileşenleri ilk olarak, 25 Şubat günü saat 17.30’da KESK binası önünden Taşbina’ya kadar meşaleli yürüyüş yapacak. 27 Şubat Cumartesi günü ise yine KESK binası önünde toplanılacak ve AKP il binası önüne bir yürüyüş yapılacak. Ardından ise 2 saatlik oturma eylemiyle eylem sona erecek. Eylemler hakkında bilgi veren KESK Mersin Şubeler Platformu ve Mersin Emek ve Demokrasi Platformu Sözcüsü Kenan Hazar, TEKEL işçilerine, 72 gündür olduğu gibi yine destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Mersinlilere seslenen Hazar, “Kazananlar yalnızca TEKEL işçileri olmayacak. Türkiye’deki emek sınıfı olacak” sözleriyle, emekten yana olan herkesi, yapılacak olan eylemlere katılmaya davet etti.
MÜCADELE BİRİKİM YARATTI
Emek Partisi Adana İl Örgütü, işyerlerinde ve mahallelerde, işçileri, emekçileri, esnafı, kadınları, gençleri ve emeklileri, TEKEL işçileriyle dayanışmaya çağırıyor.
Şakirpaşa, Ova, Onur, Uçak, Meydan, Yeşilyuva, İstiklal, Dumlupınar, Dağlıoğlu, Akkapı, Güneşli, Seyhan, Yamaçlı, 19 Mayıs, Gazipaşa gibi birçok emekçi mahallesi ile BOSSA, SASA, Temsa fabrikaları önlerinde ve üniversite ile liselerde TEKEL işçileri ile dayanışmak için bildiri dağıtan EMEP Adana il Örgütü, bütün işçi ve emekçileri, TEKEL işçilerinin başlattığı sınıf mücadelesini büyütmeye çağırıyor.
İşçi ve emekçilerde biriken tepkiyi düzene yönlendirmek için çalıştıklarını anlatan EMEP Adana İl Başkanı Sevil Aracı, bunun için yedi ayrı bildiri çıkardıklarını belirtti. İşsizliğin ve yoksulluğun kader olmadığı konusunda aydınlatma ve örgütlenme çalışması yaptıklarını dile getiren Aracı, uygulanan IMF politikalarının ve özelleştirmelerin, sanayi kenti Adana’yı nasıl işsizler kenti Adana durumuna getirdiğinin üzerinde önemle durduklarını vurguladı.
TEKEL işçilerinin mücadelesiyle birlikte güçlü bir dayanışma ve sahiplenme duygusunun açığa çıktığına değinen Aracı, “Oluşan emekçi duyarlılığı, henüz örgütlü değil; önemli oranda vicdani bir destekle sınırlı. Kendi geleceği olarak görme ve mücadeleye atılma şeklinde ilerlemiyor. Ama düzene karşı önemli soru işaretleri bırakıyor ve bir birikim yaratıyor. İlk kez bu kadar geniş olarak emeğin sorunları, işçi ve emekçilerin ne yapacağı, kurtuluşlarının nerede olduğu tartışılıyor” dedi.
MALTEPE’DE EYLEM YAPILACAK
Maltepe’nin Gülsuyu mahallesinde 14 Şubat’ta yapılan TEKEL direnişine destek eyleminin ardından, diğer mahallelerle birlikte destek eylemleri yapma kararı alındı. Önümüzdeki pazar günü, Gülsuyu, Gülensu, Başıbüyük, Zümrütevler, Esenkent mahallelerinden geleceklerin de katılımıyla eylem yapılacak. Ayrıca 25 Şubat’ta Kadıköy’de yapılacak eylemde de mahallelerin pankartının taşınmasına karar verildi. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

‘4-C’YE İMZA ATMAYACAĞIZ’

SONRAKİ HABER

23 yaşındaki asansör teknisyeni akıma kapılarak öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa