26 Şubat 2010 00:00

Çiçek, kritik görüşmeyi anlattı

BAŞBAKAN Yardımcısı Cemil Çiçek, pazartesi günü 17.15’te sivil plakalı makam aracıyla gittiği Genelkurmay’daki görüşmeyi anlattı.

Paylaş

BAŞBAKAN Yardımcısı Cemil Çiçek, pazartesi günü 17.15’te sivil plakalı makam aracıyla gittiği Genelkurmay’daki görüşmeyi anlattı. Çiçek, zirveyle ilgili askerlerin önceden bilgi verdiğini söyledi; “İstifa konuşulmadı ama üzgünler” dedi. Çiçek, sivil plakalı makam aracıyla gittiği görüşmesini, o gün birkaç koruması haricinde kimseye anlatmadığını söyledi.
“Bir süredir benimle Genelkurmay 2’nci başkanı arasında hassas konular başta olmak üzere düzenli bir görüşme sistemi oluşmuştu. Ben de pazartesi yaşanan sıra dışı durum üzerine karargaha gitmenin ve görüşmenin uygun olacağından hareketle bunu gerçekleştirdim” diyen Çiçek, “Süreç Sayın Başbakan ile koordine ve benim inisiyatifimde yürütüldü” dedi. Çiçek, Başbuğ ve diğer generallerin istifa edebileceği tartışmalarına ilişkin ise “Ben böyle bir hava almadım. Hatta ima dahi edilmedi. Ancak tabii ortada üzücü bir durum var, kendi açılarından. Yıllarca silah arkadaşlığı yapmış, karavana paylaştıkları isimler, lojmanda yüz yüze baktıkları arkadaşları, ciddi suçlamalarla içeri alınıyor. Bu insanı sarsar. Bununla ilgili derin üzüntüleri var” dedi. “Ben daima hükümet ve asker olarak rakip değil ‘Biz de aynı takımın oyuncularıyız’ söylemini dile getiriyorum. Bu kriz aşılacaktır” diyen Çiçek, ‘Toplantıdan darbe imaları ya da benzer bir müdahale havası aldınız mı’ sorusuna, “Asla. Bunu başkentte sürekli pompalayanlar var. Bu hem bize hem TSK’ya hakaret. Heyecan arayanlar başka yerde bu duygularını tatmin etsinler” dedi. Çiçek, TSK’nın tüm ‘Org’ rütbesindeki amiral ve generallerinin ilk kez bir araya geldikleri bu toplantıdan, bir gün önce haberdar edildiğini söyledi.
Toplantının normal olduğunu söyleyen Çiçek, “Her kurumda böyle sıra dışı durumlar sonrasında durum değerlendirmeleri olabilir. Ama bu darbe durumu değerlendirmesi değil. Dediğim gibi, zaten haberimiz vardı” dedi. (ANKARA)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Esenyur’ta emek, barış ve demokrasi için birlik

SONRAKİ HABER

SES: Şiddete karşı 17 Nisan'da iş bırakıyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa