26 Şubat 2010 00:00

Hukuk mücadelesi sürüyor

KİMİ 15, kimi 14, kimi de 10 yıllık işçi. Hepsi Eksen Makine Fabrikası’na yıllarını vermiş. Şimdi işsizler.

Paylaş

KİMİ 15, kimi 14, kimi de 10 yıllık işçi. Hepsi Eksen Makine Fabrikası’na yıllarını vermiş. Şimdi işsizler. İşten atılma nedeni ise haklarını istemek ve elektrik akımına kapılan arkadaşlarına sahip çıkmak. İşten atılan işçiler, şimdi hukuk mücadelesi veriyorlar.
Eksen Makine, Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu. 1988 yılından beri elektrikli ev aletleri üreten bir firma. Büyüdükçe işçilerinin haklarında kısıtlamalara giden firma, çalışanlar üzerinde baskıları da artırmış. İşçiler gazetemize yaşananları anlattılar.
İşten atılan işçilerden Çiğdem Görgü Göl, 15 yıllık Eksen Makine işçisi. İşe ilk girdiklerinde belli sosyal hakları olduğunu ama yıllar ilerledikçe zam yapılmadığını, ikramiyelerin ise ‘ücretlere eklenecek’ denilerek kaldırıldığını söyledi.
KİRA YERİNE MAKARNA
Çalışma koşullarının da ağırlaştığına dikkat çeken Göl, “Bizden hep daha fazla üretim isteniyordu” dedi. 2009 yılında zam yerine erzak yardımı yapılacağının söylendiğini aktaran Göl, “Biz de ev sahibine kira yerine makarna mı vereceğiz dedik” diye konuştu. Bunun hemen ardından Elif Yıldız isimli bir arkadaşlarının elektrik akımına kapıldığını dile getiren Göl, şöyle devam etti: “Buna tepki gösterdik ve üç gün sonra 5 arkadaşımızın işine son verildi. Biz de o gününün akşamı servislere binmedik ve arkadaşlarımızın işten çıkarılma gerekçelerini öğrenmek istedik. Açıklama yapmak zorunda olmadıklarını söylediler. Birkaç gün sonra da beni çağırdılar ve neden o akşam işçilerle birlikte eyleme katıldığımı sordular. Toplam 20 işçiyi aynı gerekçelerle işten çıkardılar.”
MÜCADELE SÜRECEK
Eylem Göl de işten atılan 5 kişiye destek verdiği için atılanlardan.
Servislere binmeyerek yaptıkları eylemin ardından sendikaya gittiklerini ve üyelik çalışmalarını hızlandırma kararı aldıklarını söyleyen Göl, “Patron ertesi gün yaklaşık 100 kişiyi işe aldı. Ve sendikaya giden arkadaşlarımızın hepsini teker teker çağırıp bir daha bu tür eylemlere kalkışmayacaklarına dair evrak imzalattı. Aksi takdirde tazminatsız işten çıkarmakla tehdit etti. Daha sonra da çoğu eski işçi olmak üzere 20 kişinin işine son verildi” dedi. Şu an işe iade davasının sürdüğünü kaydeden Göl, mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti. (İstanbul/EVRENSEL)

AİLESİNE BİR ŞEY ANLATMAYIN!

Sevim Erdinç ise 9 yıllık işçi. Erdinç, işçileri kışkırttıkları iddiasıyla ilk işten atılan 5 işçi arasında yer alıyor. Elektrik akımına kapılan Yıldız’ın kalbinin yaklaşık 15 dakika durduğunu anlatan Erdinç, sonraki gelişmeleri şöyle anlattı: “Hemen hastaneye kaldırdılar. Ondan sonra da ortalığı temizlediler. Yaralanan arkadaşımız, götürüldüğü özel hastanede kayıtlara ‘sara nöbetinden kaynaklı baygınlık geçirmiştir’ diye geçirildi. Oradan da başka bir özel hastanede yoğun bakıma alındı. Bizi de hastaneye gitmememiz konusunda uyardılar. Bütün engelleme çabalarına karşın arkadaşımızı ziyarete gittik. Hastanede ailesine bir şeyler söylemememiz için ustabaşları sürekli yanımızda dolaşıyorlardı. Üç gün sonra bizi yemekhanede topladılar. Çıkarılan yeni ürün için kutlama yapacaklarını, çekiliş yapıp hediyeler dağıtılacaklarını ve ocak ayında verilmeyen zammı vereceklerini söylediler. Aynı günün akşamı benimle birlikte 5 kişinin işine son verildi.”
Deniz Göl
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Partiler TEKEL işçisine sahip çıktı

SONRAKİ HABER

Tersanede gurbetçi olmak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...