26 Şubat 2010 00:00

Eşek etine zam mı geldi?

Çukurova Üniversitesi öğrencileri, ulaşıma ve yemekhane ücretlerine yapılan zamları protesto etti.

Paylaş

Çukurova Üniversitesi öğrencileri, ulaşıma ve yemekhane ücretlerine yapılan zamları protesto etti.
‘Zam Karşıtı Öğrenci Platformu’nu kuran öğrenciler, bildiri dağıtımı ve imza toplama gibi etkinliklerin ardından, rektörlüğe ulaşım ve yemekhane zammı hakkında iki ayrı dilekçe sunarak, ulaşım ve yemekhane zamlarının geri alınmasını istediler.
İKİ BİN ÖĞRENCİ DİLEKÇE VERDİ
Yaptıkları çalışma sonucu 2 bin öğrenciden imzalı dilekçe alan öğrenciler, bu dilekçeleri, yaptıkları eylemin ardından üniversite rektörlüğüne ulaştırdılar. Zam Karşıtı Öğrenci Platformu, zamlar geri alınmadığı takdirde eylemlerine devam edeceklerini vurguladı.
Zam Karşıtı Öğrenci Platformu’nun çağrısıyla Karadeniz Kafe önünde toplanan öğrenciler, rektörlük binasına kadar ‘Müşteri değil öğrenciyiz”, “Yemekhane zamları geri alınsın”, “YÖK kalkacak, polis gidecek, üniversiteler bizimle özgürleşecek” sloganları eşliğinde yürüdüler.
Zamlara karşı topladıkları 2 bin imzayı rektörlüğe götüren öğrenciler, rektörlük önünde bir basın açıklaması yaptılar.
Öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan Serkan Zor, AKP Hükümeti’nin 2010 yılında iğneden ipliğe her şeye zam yağdırdığını belirtti. Ulaşıma ve yemekhane ücretlerine yapılan zamlarla öğrencilerin yaşamının zora sokulduğunu ifade eden Zor, “Yapılan yeni zamlarla ailelerimizin bütçesi iyice sarsıldı” dedi.
KAŞIKLA VER KEPÇEYLE AL
AKP Hükümeti’nin kaşıkla verip kepçeyle geri aldığını belirten Zor, her dönem başında kendilerinden alınan harç paralarının, beslenme, ulaşım, barınma gibi en temel ihtiyaçlarını karşılamak için kendilerinden alındığını, ama hiçbir ihtiyaçlarının karşılanmadığını söyledi. Üniversite öğrencileri olarak yemekhane ve ulaşım zamlarının geri çekilmesini istediklerini söyleyen Zor, içinde eşek ve at eti olmayan sağlıklı ve ucuz yemekler; okul ve yurt arası ulaşımın ücretsiz olmasını istediklerini dile getirdi.
TEKEL işçilerinin mücadelesini de desteklediklerini belirten Zor, TEKEL işçilerine 4-c’yi dayatan AKP Hükümeti’nin, kendilerine de her kademede para alınan bir eğitim ve zam dayattığını ifade etti. (Adana/EVRENSEL)
Serap Yurtman
ÖNCEKİ HABER

İHSAN DOĞRAMACI ÖLDÜ

SONRAKİ HABER

Youtube’un yapay zeka algoritması yanlışlıkla robot savaşı videolarını sildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa