26 Şubat 2010 00:00

İstek dışı emekliliğe yargı freni

Adana 1. İdare Mahkemesi, zorunlu olarak emekli edilmek istenen memurlara örnek teşkil edebilecek bir karar verdi.

Paylaş

Adana 1. İdare Mahkemesi, zorunlu olarak emekli edilmek istenen memurlara örnek teşkil edebilecek bir karar verdi.
Adana Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışan Dr. Ayla Özden, emekli olmak için yaptığı başvuru kararını değiştirerek geri almak istedi. Ancak Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü, kararın geri dönüşü olmadığını iddia ederek, Özden’i isteği dışında emekli etti. Bunun üzerine yürütmeyi durdurma talebiyle dava açan Özden, davayı kazandı. Adana 1. İdare Mahkemesi’ne açılan davada, mahkeme, emekliliğin kişinin kendi isteğine bağlı olduğuna ve kişi istemeden emekli edilemeyeceğine hükmetti.
Adana Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışan Dr. Ayla Özden, emekli olmak için başvuruda bulunduktan bir süre sonra bu kararından vazgeçti.
Emeklilik kararından vazgeçtiğini ve çalışmaya devam edeceğini bir dilekçe ile Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’ne bildiren Özden, olumsuz yanıt aldı. İlk verdiği dilekçeyi dikkate alan Personel Genel Müdürlüğü, Özden’i, isteği dışında emekli etti. Özden, emekli olmayacağına dair verdiği ikinci dilekçenin dikkate alınmaması üzerine hukuki süreci başlattı. Adana 1. İdare Mahkemesi’ne dava açan Özden, Danıştay’ın daha önce aldığı kararları da örnek göstererek kararın iptalini istedi.
Adana 1. İdare Mahkemesi’nde görülen davada, Kanun hükümlerinde emeklilik, devlet memurlarına bir hak olarak tanınmış olup, isteğe bağlı olarak bu hakkın kullanılması durumunda, gerekli şartları taşımak kaydıyla, emekli olma zamanını saptama yetkisi, bu hakkı kullananın yetkisine bırakılmıştır. Dolayısıyla emeklilik hakkına sahip devlet memuru, emeklilik işlemlerinin yürürlüğe gireceği tarihi kendisi tayin edecektir. Devlet memurunun sahip olduğu yetki, idari bir işlem ile ortadan kaldırılmamalıdır” denildi. (Adana/EVRENSEL)
Cumali Akkaş
ÖNCEKİ HABER

25 Kasım soruşturmaları sonuçlandı

SONRAKİ HABER

Urfa'da işçileri taşıyan kamyonet devrildi: 6 işçi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa