26 Şubat 2010 00:00

İngiltere’nin ‘sömürgeci’ ruhu dirildi

İNGİLİZ petrol şirketi Desire Petroleum’un, Arjantin yakınlarındaki Falkland Adaları’nda petrol aramaya başlaması, iki ülke arasında gerginliğe neden oldu.

Paylaş

İNGİLİZ petrol şirketi Desire Petroleum’un, Arjantin yakınlarındaki Falkland Adaları’nda petrol aramaya başlaması, iki ülke arasında gerginliğe neden oldu. İngiltere’yle Arjantin’in 1982’de uğruna savaştıkları Falkland Adaları’nın egemenlik hakkının kime ait olduğu bir kez daha tartışılmaya başlandı.
Arjantin Dışişleri Bakanı Jorge Taiana, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon’a, Arjantin hükümetinin bir İngiliz petrol arama şirketinin Falkland Adaları’nın açıklarında petrol aramaya başlamasından duyduğu endişeyi aktardı. Taiana, Ban ile New York’ta yaptığı görüşmede, İngiltere’nin son hareketi nedeniyle iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden gerildiğini belirterek, iki ülke arasındaki sorunun çözülmesinde kendisinden yardım istedi.
Taiana, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Genel Sekreter Ban’ın, iki ülke arasında gerginlik çıkmasından dolayı üzgün olduğunu belirterek, genel sekreterin “iyi niyet misyonunu devreye sokabileceğini söylediğini” ifade etti.
‘ULUSLARARASI HUKUKA AYKIRI’
Arjantinli bakan, takımadaların kendi ülkesinin egemenliği altında olduğu yönündeki Arjantin’in bilinen görüşünü yineleyerek, “İngiltere’nin bu takımadaların açıklarında petrol araması, hem uluslararası hukuka hem de gerginlik yaratacak tek taraflı hareketlerden kaçınılması gerektiğini belirten BM kararlarına aykırıdır” diye konuştu.
BM Sözcülüğü’nden yapılan açıklamada ise Genel Sekreter Ban’ın, Arjantinli bakan ile görüşmesinde Arjantin’in Falkland Adaları’yla ilgili endişelerini “not ettiğini” ve genel sekreterin, Arjantin’in İngiltere ile olan sorunun barışçıl yollarla çözülmesi yönündeki tutumundan memnuniyet duyduğu belirtildi. Açıklamada, görüşmede genel sekreterin iki tarafça istenmesi halinde iyi niyet misyonunu her an devreye sokabileceğini yinelediği” de kaydedildi.
İNGİLTERE ISRARCI
İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mark Lyall Grant ise konuyla ilgili yazılı açıklamasında şunları kaydetti: “İngiltere’nin Falkland Adaları üzerindeki egemenliği konusunda hiçbir şüphesi yoktur, zaten bu durum, BM’nin ülkelerin kendi geleceğini kendi tayin etme ilkesi tarafından da desteklenmektedir. Falkland Adaları’nın hükümeti, kendi suları içinde petrol arama hakkına sahiptir, biz de bu meşru hakkı destekliyoruz.”
LATİNLERDEN ARJANTİN’E DESTEK
Meksika’da düzenlenen Latin Amerika ve Karayipler Zirvesi’nde, 32 ülke İngiltere’yi uluslararası hukuku ihlal etmekle suçlanmıştı.
Zirveye katılan ülkeler, Arjantin’in, Malvinas olarak adlandırdığı Falkland Adaları’nda egemenlik hakkı olduğu iddiasına destek vermişlerdi. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Nükleerci kardeşler

SONRAKİ HABER

Van'daki kayyum protestolarında çok sayıda gözaltı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa