26 Şubat 2010 00:00

Nükleerci kardeşler

BELÇİKA, Hollanda, Almanya, Norveç ve Lüksemburg, yapacakları ortak bir açıklamayla ABD’nin Avrupa’da kalan nükleer silahlarının kaldırılmasını talep edecek.

Paylaş

BELÇİKA, Hollanda, Almanya, Norveç ve Lüksemburg, yapacakları ortak bir açıklamayla ABD’nin Avrupa’da kalan nükleer silahlarının kaldırılmasını talep edecek. Ancak bu fikre “sıcak bakmayan” iki ülke var: Türkiye ve İtalya.
ABD’nin Avrupa’da en çok nükleer silah bulundurduğu ülkelerin İtalya ve Türkiye olduğunu yazan The Guardian gazetesine göre Türkiye’de 50 ile 90 arası ABD taktik nükleer silahı bulunuyor. Türkiye dışında ABD’nin İtalya’da yine 90, Almanya, Hollanda ve Belçika’da ise 10 ile 20 arası nükleer silah bulundurduğu belirtiliyor.
Habere göre beş Avrupa ülkesinin bu yöndeki taleplerine, İtalya ve Türkiye’nin sessiz kaldığı ve konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadıkları vurgulanıyor. Ankara ve Roma’nın bu silahların kendi ülkelerinde kalması için girişimde bulunup bulunmayacaklarının ise henüz netlik kazanmadığı ifade ediliyor.
ESKİ NATO SEKRETERİ DOĞRULAMIŞTI
NATO eski Genel Sekreteri George Robertson, başta Türkiye olmak üzere Avrupa’daki NATO üyelerinin topraklarında nükleer silahlar olduğu iddiasını doğrulamıştı. Robertson, NATO üyelerinin topraklarındaki nükleer silahları kaldırmasının, Türkiye’yi İran’ın nükleer programı konusunda endişelendireceğini, hatta nükleer silah üretimine yönlendirebileceğini söylemişti. (DIŞ HABERLER)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Pakistan ve Hindistan yeniden görüşmeye başladı

SONRAKİ HABER

Baran Tursun Vakfına açılan davalara AYM hak ihlali kararı verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...