26 Şubat 2010 00:00

ODTܒden dayanışma, işçilerden mücadele çağrısı

ORTADOĞU Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) 12 öğrenci topluluğu bir araya gelerek, “TEKEL İşçileri ile Dayanışma Etkinlikleri” düzenledi.

Paylaş

ORTADOĞU Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) 12 öğrenci topluluğu bir araya gelerek, “TEKEL İşçileri ile Dayanışma Etkinlikleri” düzenledi.
Fizik Bölümü önünde Dağcılık ve Kış Sporları Kolu tarafından dayanışma çadırı açıldı. Çadırın önüne Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği’nin ‘Direnişin Başkenti TEKEL İşçileri’ adlı sergisinden fotoğraflar asıldı.
ODTÜ Ekonomi Topluluğu’nun çağrısıyla İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Fuat Çobanoğlu Salonu’nda da “4-c ve TEKEL işçileri” başlıklı bir panel gerçekleştirildi. Panelde, TEKEL işçileri Cemalettin Özden ve Seyfettin Esmer, ODTÜ İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Yıldırım Koç, Eğitim Sen ODTÜ Temsilcisi Oğuzhan Doğan ve Ekonomi Topluluğu Başkanı Burcu Yılmaz yer aldı. Yaşadıkları süreci anlatan TEKEL işçileri Özden ve Esmer, bugüne kadar Ankara halkının kendilerini yalnız bırakmadığını, onların desteğiyle moral bulduklarını açıkladı. Ancak bugün mücadelenin büyümesi ve kazanılması için destek ziyaretlerinin yeterli olmadığını, asıl yapılması gerekenin başka işyerlerinde ve okullarda direniş başlatmak olduğunu vurgulayan işçiler, üniversite öğrencilerinden 1 günlük veya 1 saatlik boykot beklediklerini söylediler.
İşçilerin ardından söz alan Yıldırım Koç, TEKEL işçilerinin mücadelesinin görülmemiş bir dayanışmaya sebep olduğunu belirtti. Eğitim Sen ODTÜ Temsilcisi Oğuzhan Doğan ise asistanlara uygulanan 50-d yasasının, 4-c’den farkı olmadığını belirtti. Ekonomi Topluluğu Başkanı Burcu Yılmaz iseTEKEL işçilerinin mücadele çağrısına kulak verilmesi gerektiğinisöyledi. Günün son etkinliği olarak ise Sinema Topluluğu tarafından, işçilerin mücadelesini anlatan bir sinevizyon gösterimi yapıldı. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Emekli kovboydan ‘Hepimiz Afrikalıyız’ hikayesi

SONRAKİ HABER

TR-İnter Tekstil işçilerinin direnişi Çiğli’ye taşınıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa