26 Şubat 2010 00:00

Emekli kovboydan ‘Hepimiz Afrikalıyız’ hikayesi

İngiliz Şair William Ernst Henley’in “Yenilmez” adlı şiiri böyle diyor.

Paylaş

“Kapı ne kadar dar,
Ferman ne kadar cezayla dolu olursa olsun,
Kaderimin efendisiyim ben:
Kaptanıyım ruhumun.”

İngiliz Şair William Ernst Henley’in “Yenilmez” adlı şiiri böyle diyor. Yıllarını küçük bir hücrede geçiren Nelson Mandela, cezaevi yıllarında bu şiiri sık sık okuyarak güç almış. Güney Afrika liderinin bu şiirle ilişkisi, Clint Eastwood’un yönettiği Yenilmez filminde anlatılıyor.
Sporlu filmler, insana sıkıntı verecek kadar birbirine benzer hikayeler üstüne kurulu oluyor. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ragbi takımının maceralarını izlemeye hazırlanırken de, benzer duygulardan kurtulmak zor. İnsanın inanırsa, çok çalışırsa birçok şeyi başarabileceği, sporun dilinin evrensel olduğu doğrudur tabii de, Yenilmez’de neyse ki adının çağrıştırdıklarından daha fazlası var.
Clint Eastwood, kovboyluktan emekli olduğundan beri, Amerikan sinemasının belki de en hayırlı işler yapan yönetmeni oldu. Yenilmez’deki yaklaşımı da, tanıtımlarında tekrarlanan kolay cümledeki gibi “ırkçılığa karşı” olmaktan ibaret değil. Çok daha fazlası, anlamlısı, bundan önceki filmi Gran Torino’da vardı. Beyaz orta sınıf Amerikalının ırkçılığını sorgulayan filmin hikayesi, aslında Yenilmez’de biraz daha farklı bir mecraya akıyor.
GÜNEY AFRİKA’NIN RAGBİ SEVDASI
Bu kez yer Güney Afrika. Bilindiği gibi Nelson Mandela, 27 yılını cezaevinde geçirdikten sonra çıkıyor ve ülkenin çoğunluğunu oluşturan siyahların da oy kullandığı ilk seçimde devlet başkanı oluyor. Nevi şahsına münhasır, orijinal bir adam, bunu icraatlarıyla belli etmeye başlıyor. Bir tanesi de, ragbi takımıyla ilgili. Yönetimde söz sahibi olmaya başlayan siyahlar, ırkçı apartheid dönemiyle özdeşleşen Springbok takımının adının, renklerinin, bayrağının değiştirilmesini istiyor, hatta buna karar veriyorlar.
Ama Mandela, burada siyahlara rağmen bir hamle yapmaya çalışıyor. Sekreterine söylediği gibi politik değil, insani bir hamle. O da, Güney Afrika’nın beyaz yurttaşları için önemli bir simge olan Springbok’tan vazgeçmemek. Takımın kaptanını yanına çağırıyor ve ondan yardım istiyor. Yaklaşan bir ragbi dünya kupası var ve Güney Afrika’da takip edilen bir spor olan ragbinin yeni bir ülke kurulmasında bir rol oynamasını istiyor Mandela.
Yani hem beyazları, hem siyahları, başka bir fikre kazanmaya çalışan devlet başkanı, iki halkın birbirine düşman olmadığı bir ülke yaratmanın derdinde. Ve bunun için spordan da yararlanmak istiyor. Hikaye bu.
AFFEDEN YENİLMEZ
1995 Dünya Kupası’na doğru yaşanan gerçek olayları anlatıyor Yenilmez. İsmini aldığı şiirdeki çağrışım, biraz, takımın kaptanı François Pienaar’ın sözleriyle anlam kazanıyor. Bir maçtan önce, Mandela’nın daha önce kaldığı cezaevini gezmeye gittiklerinde, küçük hücreye bakıyor ve şöyle diyor: “Bir adamın nasıl olup da hapiste otuz yıl kalıp, çıktıktan sonra ona bunu yapanları affettiğini düşünüyorum.”
Yenilmez’de Eastwood’un, Mandela’nın ağzından yaptığı en önemli vurgu, affetme üzerine. Çünkü kardeşçe bir arada yaşamanın anahtarı ona göre bu. Mandela’nın kendisinden başlayarak, siyahların beyazları, beyazların siyahları affederek yeni bir ülkenin kurulması, filmde gayet başarıyla anlatılıyor. “Affetmek” diyor Mandela; “ruhu özgürleştirir, korkuyu ortadan kaldırır. Bu yüzden de çok güçlü bir silahtır.”
Eastwood da bu vurgunun güncel ve önemli olduğunu düşünmüş ki altını çizmiş. Bir anlamda “Hepimiz Afrikalıyız” demeye çalışmış. Ama bilmiyor ki biz, bu topraklarda, galiba herkesten daha çok Afrikalıyız. Çünkü Yenilmez’de anlatılan hikaye, basbayağı bizim hikayemiz. Güney Afrika kadar halklar arası bir bölünmüşlük yaşamasak ve öyle bir karşılıklı nefret duymasak da, 30 yıllık savaşın kalıntılarının kardeşleşmeyi hiç kolaylaştırmadığı ortada. Eastwood’un, Mandela’dan alarak önerdiği bir arada yaşama koşulları, bu bakımdan çok anlamlı. Bizim için daha da anlamlı.


Yenilmez
Orijinal adı: Invictus
Yönetmen: Clint Eastwood
Oyuncular: Morgan Freeman, Matt Damon, Scott Eastwood, Langley Kirkwood
Çağdaş Günerbüyük
ÖNCEKİ HABER

YERLİSİ BOL BİR HAFTA

SONRAKİ HABER

Bolu'da yolcu otobüsündeki yangın motordan çıkmış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa