28 Şubat 2010 00:00

TEKEL işçisinin çocuğu da mağdur

9 yaşındaki kanser hastası Özlem Bilgiler, babası ile Ankara’da tedavi için mücadele ediyor. Annesi de Adıyaman’da TEKEL işçisi olan Özlem’in sağlığı için elzem olan belden kemerli, dizden hareketli protez aletini SGK karşılamıyor.

Paylaş

Özlem Bilgiler, annesi TEKEL işçisi, babası işsiz, Adıyamanlı 9 yaşında, gözleri pırıl pırıl bir çocuk. Bu yaşında yakalandığı kanser hastalığına karşı babasıyla Ankara’da mücadele veren Özlem’in tedavisi için zorunlu olan protez cihazı ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmıyor. Özlem direniş çadırlarında annesi ve tüm TEKEL işçileri için Başbakan Erdoğan’a “Azıcık vicdanın varsa haklarını ver” diye sesleniyor.
Adıyaman Besnili TEKEL işçilerinin ziyaretçisi, ağzı hjiyenik maske ile kapalı, gözleri pırıl pırıl küçük bir kız çocuğuydu. Yanında babası, soğuk çadırda oturmuş, yanındaki sohbetleri dinliyor, soru sorulunca da yaşından büyük insanların verebileceği yanıtlarla sohbete katılıyor Özlem.
Ayağındaki kitlenin kanser olması nedeniyle Hacettepe Hastanesi Onkoloji Ortopedi bölümünde kemoterapi görüyor. Aylık kontrolleri de var ve birkaç gündür de Ankara’da, babasının, Hastane’nin yakınına park ettiği otomobilinde geceliyorlar. Babasının sırtında, annesinin iş arkadaşları, TEKEL işçilerinin Çadırkent’ine destek ziyaretine geliyor Özlem. Besnili işçiler küçük Özlem’e sahip çıkıp, sesini duyurması için çabalıyorlar.
Anne Sevgi Bilgiler 18 yıllık TEKEL işçisi ve şimdi işsiz. Özlem annesinin sosyal güvenliği üzerinden tedavi görüyor. Babası Şahin Bilgiler ise işsiz.
SGK KARŞILAMIYOR
Daha önceleri tekstil işiyle uğraşan baba Şahin Bilgiler işsiz. Hem kızının tedavisiyle uğraştığı için hem de memlekette iş olanağı olmadığı için işsiz olduğunu söylüyor Şahin Bilgiler.
Doktorun kızı için yürüme cihazı yazdığını, ancak SGK’nın karşılamadığını belirten Baba Bilgiler, “Belden kemerli, diz ve bilekten hareketli kemer”in kızının tedavisi için zorunlu olduğunu söylüyor. “SGK karşılamadı, ‘Paranızla alın’ denildi. İmkanlarımız elvermiyor, ama kızımın tedavisi için de zorunlu. Çevreden borç-harç almak zorundayız. Fiyatı da 1200 lira” diyor.
Ayrıca eşine TEKEL’den dolayı çıkış verildiği için de sıkıntı yaşadıklarını belirten Bilgiler, “SGK protez-ortezleri karşılamıyor” diye tepkili. Şahin Bilgiler, “Hastanenin önünde, arabanın içinde kalıyoruz. Ayağındaki kitleden dolayı yürüyemiyor, üzerine basmaması gerekiyor. 9 ay boyunca protezle yürümesi zorunlu” diye anlatıyor kızının durumunu.
Hükümet’in TEKEL işçilerini “4-c diye bir çukura attığını” belirten Şahin Bilgiler, “Bütün işçileri oraya atmaya çalışıyor. 4-c’ye gittiğimizde ne olacak. Çocuğumuzu bile tedavi ettiremiyoruz, ilacını alamıyoruz. Bu kadar işçi, esnaf mağdur. Bu, nerede görülmüş, hangi vicdana sığar” diye konuşuyor.
EMEKLERİ BOŞA GİTMESİN
Küçük Özlem ise her şeyin farkında, adeta büyük biri gibi konuşuyor; “Tedavi olmak için geldik. Annem de TEKEL işçisi. Başbakanımızın annemin ve tüm TEKEL işçilerinin hakkını vermesi lazım.”
Küçücük yüreğiyle, “Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’da azıcık vicdan varsa, annemin ve buradaki bütün TEKEL işçilerinin hakkını vermesi lazım” diye sesleniyor Özlem.
Kemoterapi aldığını, bir haftadır Ankara’da olduğunu belirten Özlem, “Annemin emeğinin boşa gitmemesini istiyorum. Başbakan’ı haksız buluyorum.” diyor. (Ankara/EVRENSEL)

5 YAŞINDAKİ FURKAN YAŞAMINI KAYBETTİ
DİYARBAKIR TEKEL İşçisi Ayhan Kaya’nın Dicle Üniversitesi Onkoloji Hastanesi Yanık bölümünde tedavi gören 5 yaşındaki oğlu Furkan Kaya hayatını kaybetti. Furkan Kaya 10 gün önce evinde çıkan yangında ağır yaralanmıştı.
Kaya’nın Hat Boyu Caddesi’ndeki evinde çıkan yangında oğlu Furkan ağır yaralanmıştı. Dicle Üniversitesi Onkoloji Hastanesi yanık bölümünde tedavi gören küçük Furkan yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
Küçük Furkan’ın hastaneye kaldırıldığı ilk gün SGK iş akitleri biten işçilerin 100 günlük sağlık sigortası hakkını 10 güne düşürdüğünü açıklamıştı. Kaya ailesine “Sağlık güvenceniz bitti, tedavi edemeyiz” denilmişti. SGK gelen tepkiler üzerine uygulamayı iptal ettiğini duyurmuştu. (DİYARBAKIR)
Sultan Özer / Abidin Çınar
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İttifaktan İnkara!

SONRAKİ HABER

Ferhat Tunç müzik yaşamının 40'ncı yılını kutladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...