28 Şubat 2010 05:00

AKP 12 Eylül ilkelerinden uzaklaşmıyor

İSTANBUL Barosu Demokrasi İçin Hukukçular Grubu, “Parti Kapatmalar ve Demokrasi” paneli düzenledi. Önceki akşam Orhan Adli Apaydın Toplantı Salonu’nunda düzenlenen panele Milletvekili Av.Hasip Kaplan, Av. Yücel Sayman ve Prof. Dr. Osman Doğru katıldı.

Paylaş

İSTANBUL Barosu Demokrasi İçin Hukukçular Grubu, “Parti Kapatmalar ve Demokrasi” paneli düzenledi. Önceki akşam Orhan Adli Apaydın Toplantı Salonu’nunda düzenlenen panele Milletvekili Av.Hasip Kaplan, Av. Yücel Sayman ve Prof. Dr. Osman Doğru katıldı. Panelde AKP hükümetinin 12 Eylül rejiminin temel prensiplerinden uzaklaşmadığına dikkat çekilerek, açılım denilen değişikliklerin de AB’nin talep ettiği değişiklikler olduğu belirtildi.
‘AÇILIM DEĞİL
AB KRİTERİ’
Av. Kamil Tekin Sürek’in yönettiği panelde ilk konuşmayı yapan Av. Hasip Kaplan, DTP’nin 1960 Anayasası’ndan beri kapatılan 27. siyasi parti olduğunu hatırlattı. Kaplan, Türkiye’nin bugün İspanya’daki faşist Franco rejiminin mevzuatına sahip olduğunu söyledi. AKP hükümetinin “reform” çalışmasını da eleştiren Kaplan, “AKP Hükümeti’nin reform taslağı meclis gruplarına ulaşacak. Bunun içinde parti kapatmalar var, Anayasa Mahkemesi’nin yapısının değiştirilmesi var. İnsan Hakları Kurulu ve Ayrımcılıkla Mücadele Kurulu kurulması var. Bunların hepsi ‘açılım’ diye yutturuluyor” dedi. Kaplan, açılım olarak nitelendirilen bu düzenlemelerin Avrupa Birliği ilerleme raporunda istenen düzenlemeler olduğuna, bir demokratikleşme adımı olmadığına vurgu yaptı.
Anayasa değiştirilmeden sorunun çözülemeyeceğini belirten Kaplan, “Partilerin kapatılmasında dava açma hakkının başsavcılardan alınması lazım. Parti kapatmak için Meclis’te dörtte üç çoğunluk aranması lazım. Türkiye bir seçim sürecine giriyor. Seçim sisteminin değiştirilmesi için bir kampanya başlatabiliriz” diye konuştu.
Prof. Dr. Osman Doğru ise yakın zamanda gerçekleşen İspanya’daki Batasuna Partisi’nin kapatılması davası hakkında bilgiler aktardı. AİHM’in Batasuna’nın başvurusu üzerine başlattığı incelemenin sonucunu 30 Haziran 2009 tarihli kararıyla duyurduğunu ve AİHM’in partinin kapatmasını haklı bulduğunu söyledi.
TEMEL İLKELER
DEĞİŞMELİ
İstanbul Barosu Eski Başkanı Av. Yücel Sayman ise devlet ve toplum yapısını milliyetçi ilkeler çerçevesinde belirleyen Anayasa’nın başlangıç maddeleri değişmeden, demokrasiden söz edilemeyeceğini kaydetti. Rejiminin Milli Güvenlik Kurulu eliyle siyasi alanı, YÖK eliyle üniversiteleri ve bilim alanını, Anayasa Mahkemesi eliyle de hukuk alanını kontrol ettiğini ifade eden Sayman, bu kurumların olumlu değişiklikleri bile temel ilkelere uyarlayarak hayata geçirdiğini söyledi. Anayasa’nın 10. maddesindeki “eşitlik” ilkesini örnek veren Sayman, “Yani herkes, kendi farklılığına ilişkin olarak maddi manevi varlığını geliştirmesi için gerekli gördüğü hakların düzenlenmesini siyasi iktidardan talep edebilir, kendisi bunların kazanılması için mücadele edebilir, parti kurabilir. Bu maddenin bile tam tersi uygulanıyor. Şimdi siyasi iktidar politik alandaki bu gücü askerden kendi eline almak istediği için bu çatışmalar yaşanıyor” diye konuştu. AKP Hükümeti’nin 12 Eylül rejiminin temel ilkelerine dokunmadığını kaydeden Av. Yücel Sayman, “Düzenin bizzat kendisi düzelmediği sürece en güzel kanunlar da çıkartılsa Anayasa Mahkemesi aynı düzeni uygulayacaktır” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır'dan ‘açılım’ notları -2-

SONRAKİ HABER

TÜİK verilerine göre yoksul daha yoksullaştı; zengin daha zenginleşti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa