28 Şubat 2010 00:00

“Umut kadınlarda” diyen festival...

8. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali yaklaşıyor. 20 ülkeden, yüzlerce kadından umutlu filmler Mart’ta geliyor.

Paylaş

8. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali yaklaşıyor. 20 ülkeden, yüzlerce kadından umutlu filmler Mart’ta geliyor.
12 Mart - 18 Nisan 2010 tarihlerinde yapılacak festivalin bu yıl, bir tek teması yok, yeryüzünün çeşitli parçalarından kadınların, umutsuzluktan umut çıkaran filmleri, yani kısaca kadınlardan umut var.
20 ülkeden 53 film, panel ve söyleşiler ile İstanbul, Kars, Sinop ve Paris’te düzenlenecek 8. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali. 12–21 Mart 2010 İstanbul’daki festivalin tarihleri. Yer, Fransız Kültür Merkezi, Goethe Enstitüsü, İstanbul Modern salonları. Ardından filmler 10–11 Nisan’da Kars, 17–18 Nisan’da Sinop’ta olacak. Ayrıca bu yıl, Creteil Kadın Filmleri Festivali (Festival De Films De Femmes) ortaklığıyla 29 Mart - 4 Nisan tarihleri arasında Türkiye’den kadınların filmleriyle Fransa’da olacak.
Festival bölümleri; “Marleen Gorris Toplu Gösterimi”, “Carole Roussopoulos Anısına”, “Ermenistan KIN (Kadın) Filmleri Festivali Seçkisi”, “Jin Jiyan Azadi”, “Cins Cinsiyet Cinsiyetler”, “30 Yıl Sonra 12 Eylül”, “Sinemada Kadınlar: Melek ya da Şeytan, Masum ya da Fettan ya da Hiç Kimse.”
Festival içindeki filmlerin yanı sıra, Feminist Sinema ve Teorisi Kitaplarıyla bilinen Yazar, Anneke Smelik’in katılacağı bir panel, yönetmenlerle söyleşiler de olacak. İstanbul’da her akşam film gösterimleri ve özel etkinliklerle Akşam Festivali var. Festival kapanışında ise “2. Altın Bamya Ödülleri” sahiplerini bulacak.
Filmmor organizasyonu, festival hakkında şöyle diyor: “Yeryüzü zor bir yıl geçirdi. Türkiye de, kadınlar da. Yine, gözyaşımızla, başörtümüzle, anne olmamız, tenceresi boş olmamız hasebiyle, ‘namus’, ‘iffet’ timsalleri ya da cezalıları olarak yani düşünce, duygu, düşten azade sırf bedenden ibaret yeryüzü misafirleri olarak anıldık ya da hepten unutulduk. Biz de yine, bu yılın festival programını, kadınların düşünceleri, duyguları, deneyimleri, en çok da düşlerini ve umutlarını bir kez daha paylaşmak ve hatırlatmak için hazırladık.” (KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

KİRVEME MEKTUPLAR

SONRAKİ HABER

AA "Öcalan'dan HDP'ye tarafsızlık çağrısı" dedi, HDP'li Ziya Pir yalanladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa