01 Mart 2010 00:00

TEKEL işçileri tokat oldu

TEKEL işçilerinin geçtiğimiz pazartesi gününden beri merakla bekledikleri...

Paylaş

TEKEL işçilerinin geçtiğimiz pazartesi gününden beri merakla bekledikleri, ancak önce Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel’in Türk-İş genel sekreterliğinden istifası, sonra da Hamdullah Uysal’ın ölümü nedeniyle ertelenen toplantılar, önceki gün gerçekleştirildi. 3 grup halinde bini aşkın işçinin katılımıyla gerçekleşen toplantılara, Türkel başkanlık yaptı.
Türkel toplantılarda, yürütülen mücadele hakkında değerlendirmelerde bulunarak, TEKEL işçilerinin eyleminin, “Türkiye’de daha büyük bir eylem yapılana kadar yapılmış en büyük eylem olarak kalacağını” ifade etti. Mücadelelerinin “emek mücadelesi bitti diyenlere bir tokat indirdiğini” ifade eden Türkel, mevcut sendikal anlayışın değişmesi gerektiğinin bu mücadele ile bir kez daha görüldüğünü söyledi. Direniş boyunca TEKEL işçileriyle birlikte kendilerinin de çok şey öğrendiğini ifade eden Türkel, direnişle 4-c’liler başta olmak üzere tüm emekçilerin kazanımlar elde ettiğini dile getirdi.
DUYARSIZ KALANLARA ELEŞTİRİ
İstifasıyla ilgili soruları yanıtlamaktan kaçındığı öğrenilen Türkel’in, nedenin tek başına işçilerin Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu’ya tepkisi olmadığını tekrarladığı belirtildi. Türk-İş’e bağlı bazı sendikaların mücadeleye duyarsız kalmasını eleştirdiği kaydedilen Türkel’in, “Kimin bize destek verip vermediğini biliyoruz. Elimizde kayıtları da var. Taziye ziyaretine gelmeyen sendikalar bile var” dediği öğrenildi. Türkel’in, mücadeleye duyarsız kalan bu sendikalar yüzünden Türk-İş içinde iş yapmanın güçlüklerini işçilere anlattığı da edindiğimiz bilgiler arasında. Ayrıca Türkel’in, “Mustafa Kumlu aleyhine atılan sloganlar benden biliniyor” dediği öne sürüldü.
Yine Türkel’in, Türk-İş, DİSK, KESK ve Kamu-Sen’e bağlı sendikaların, TEKEL işçilerine destek için yapılan eylemleri yeteri kadar güçlendiremedikleri yönünde eleştiride bulunduğu dile getirildi.
BİR KİŞİ KALSA BİLE...
Sendikanın bilgisi dışında yapılan eylemlerin doğru olmadığını savunan Türkel’in, toplantılarda “İşçiler ‘biz varız’ dedikçe, önderlik yapmaya hazırız. Bir kişi bile kalsa mücadeleyi sürdüreceğiz” dediği öğrenildi. Edindiğimiz bilgiye göre Türkel, toplantıda 4-c’ye geçişlerin kişisel tercih olduğunu belirterek, bu nedenle geçenleri “infaz etmeyeceklerini” söyledi. Toplantıda Türkel, Danıştay’ın 4-c için tanınan sürenin yürütmesini durdurması kesinmiş gibi konuştu.
KARARA GÖRE DEĞERLENDİRİLECEK
Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı vermesinin ardından mücadelenin yeni bir evresinin başlayacağını belirten Türkel, Danıştay’ın kararına göre yeniden durumu değerlendireceklerini söyledi. Karara göre çadırların kaldırılabileceğini ifade eden Türkel’in, yargı kararının ardından üstünden bir yıl da geçmiş olsa işçilerin başka kurumlara geçiş haklarının süreceğini söylediği öğrenildi. Türkel’in, işçilerle daha sık toplantı yapmaları gerektiği konusunda özeleştiri verdiği de gelen bilgiler arasında.
İlerleyen süreçte TEKEL işçilerinin bulunduğu illerde, sendikanın yetkisinin düşmesi halinde dernekler etrafında örgütlenmeye gidilebileceğini ifade eden Türkel, derneklerin diğer 4-c’lileri de bünyesinde barındırabileceği önerisini gündeme taşıdı.
İŞÇİLER KARARLILIK İSTEDİ
İşçiler da sendikanın net bir şekilde “4-c’ye imza atmayın, hep birlikte kazanacağız” mesajı vermesi gerektiği görüşünü dile getirdiler. Edinilen bilgiye göre toplantıda birçok işçi, “75 gün boşuna mı bekledik? 4-c’ye geçmeyeceğiz” diyerek kararlılıklarını ifade etti. yaz aylarında kapanacak TEKEL işletmelerinde üretim durduracak eylemler örgütlenmemesi de işçiler tarafından eleştirildi. (Ankara/EVRENSEL)

İŞÇİLERE AKP’DE İŞKENCE YAPILMIŞ

AKP Ankara il binasına pankart astıkları için gözaltına alınan 18 TEKEL işçisi serbest bırakıldı. İşçiler, adliyeden çıkışlarında arkadaşları tarafından coşkuyla karşılanırken, gözaltına alınan işçiler AKP içinde kendilerine işkence yapıldığını söylediler.
Gözaltına alınan 18 TEKEL işçisi ile olay sırasında AKP önünde bulunan 1 öğrenci, önceki gün öğlen saatlerinde adliye Sarayı’na getirildi. Darp edildikleri için işçilerin bacak ve kollarında sorun olduğu gözlendi.
‘İŞÇİLER KENDİLERİNİ DARP ETMİŞ’(!)
Savcının gözaltı için ek süre istememesi üzerine avukatlar, 24 saatlik gözaltı süresi dolduğu gerekçesiyle başvuruda bulundular. Ancak savcı, işçilerin ifadelerini almak istediğini söyledi. İşçiler, AKP il binasını işgal, polise mukavemet, nitelikli mala zarar verme ve darp suçlamalarıyla savcı tarafından sorgulandılar. Sorguda işçilerin, “kendi kendilerini darp edip emniyet güçlerine suç attıkları” iddiasıyla “iftira” suçlamasıyla da sorgulanmaları dikkat çekti.
Sorgulamanın ardından 14 işçi ve öğrenci serbest bırakıldılar. Metin Arslan, Şefik Çiçek, Ercan Güngör ve İrfan Gönenç isimli işçiler ise “işgal”, “nitelikli mala zarar”, “izinsiz pankart asmak” suçlamalarıyla mahkemeye sevk edildi. 4 işçi de mahkemede ifade vermelerinin ardından akşam saatlerinde serbest bırakıldı.
ÇOŞKUYLA KARŞILANDILAR
İşçiler, arkadaşları tarafından adliye önünde coşkuyla karşılandılar. İşçiler, alkış ve sloganlarla Türk-İş önüne kadar yürüdüler. İşçiler, adliye ve Türk-İş önünde yaptıkları açıklamada, eylemi, hayatını kaybeden arkadaşları Hamdullah Yılmaz’ın anısına gerçekleştirdiklerini söylediler.
Avukatların gazetemize verdiği bilgiye göre mahkemeye sevk edilen 4 işçi ile ilgili soruşturma aşaması bitti. Savcının konuyla ilgili iddianamesi kabul edilirse, işçiler üstlerine atılı suçlar için yargılanacaklar.
‘YARIM SAAT İŞKENCE GÖRDÜM’
Yaralanan işçilerden Metin Arslan, vücudunun her yerinde yara izleri olduğunu belirterek, kendisine AKP içinde 30 dakika boyunca işkence edildiğini söyledi. Arslan, yere yatırıldığına ve dakikalarca tekme yediğine dikkat çekerek, “Bana AKP içinde işkence edildi. Önce biber gazı sıktılar, ardından yere düşürüp dövmeye başladılar. Her tarafımda yara izleri var” dedi.
Abdulkadir Sevilen adlı işçinin ayağında, polis müdahalesi nedeniyle ödem oluştuğu görüldü. ANKARA
Cem Gurbetoğlu
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İŞÇİ GÜNDEMİNE POLİS ENGELİ

SONRAKİ HABER

İktidarın mobilizasyon aracı: savaş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...