01 Mart 2010 00:00

SUNNY İŞÇİLERİNDEN ANLAMLI DESTEK

Haramidere’de kurulu olan Sunny Televizyon Fabrikası’nda çalışan işçiler, TEKEL işçileriyle dayanışma amacıyla “1 liranı paylaş” kampanyasına katıldılar.

Paylaş

Haramidere’de kurulu olan Sunny Televizyon Fabrikası’nda çalışan işçiler, TEKEL işçileriyle dayanışma amacıyla “1 liranı paylaş” kampanyasına katıldılar. Sendikanın olmadığı fabrikada kendi aralarında konuyla ilgili tartışma yürüten işçiler, TEKEL işçilerinin mücadelesinin kendilerini heyecanlandırdığını söylediler. İşçiler, topladıkları paraları TEKEL işçilerine ulaştırdılar.
Direnişin ilk başladığı dönemde TEKEL işçilerine desteğin olmadığı fabrikada, direniş ilerledikçe işçilerin tartışmaları ve düşünceleri de değişti. “TEKEL işçileri çok para alıyor”, “Yattıkları yerden para alıyorlar” propagandasından etkilenen işçiler, daha sonraki değerlendirmelerinde, kimileri 4-c uygulamasına karşı mücadeleyi kavradığı için kimileri de TEKEL işçilerinin AKP’ye karşı direndiğini düşündüğü için destek verme kararı aldılar.
Kendi çalışma koşullarının çok ağır olduğuna dikkat çeken işçiler, aldıkları düşük ücretle geçinemediklerini belirttiler. AKP Hükümeti’nin işçi ve emekçileri yoksulluğa ittiğini ifade eden işçiler, TEKEL işçilerinin mücadelesinin ise örnek olduğunu anlattılar. Yaşananlara sessiz kalındığı için her şeyin daha da kötüye gittiğini vurgulayan Sunny işçileri, yaşanan haksızlıklara sessiz kalmadıkları için TEKEL işçilerinin desteklenmesi gerektiğini söylediler. “Biz de birlik olursak pek çok sorunumuzu çözebiliriz” diyen işçiler, TEKEL direnişini fabrikada tartışmaya devam edeceklerini kaydettiler. İSTANBUL
Sinan Ceviz
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İlyas Salman TEKEL işçilerini ziyaret etti

SONRAKİ HABER

İŞÇİ GÜNDEMİNE POLİS ENGELİ

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa