01 Mart 2010 00:00

Afganistan’da NATO saldırısı genişliyor

ABD’li bir yetkili, Afganistan’ın Helmand eyaletindeki Marcah bölgesinde yürütülen operasyonun, Taliban kalelerinden komşu Kandahar eyaletinde yapılacak daha geniş çaplı bir operasyonun başlangıcı olduğunu belirtti.

Paylaş

ABD’li bir yetkili, Afganistan’ın Helmand eyaletindeki Marcah bölgesinde yürütülen operasyonun, Taliban kalelerinden komşu Kandahar eyaletinde yapılacak daha geniş çaplı bir operasyonun başlangıcı olduğunu belirtti.
İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, ABD deniz piyadelerinin desteğindeki Afgan askerlerinin, Marcah’ın kontrolünü ele geçirdiklerini kaydetti. Müşterek adı verilen bu operasyona, 15 bin asker katılmıştı. ABD’li yetkili, Kandahar’daki operasyonun ne zaman başlatılacağını belirtmedi.
PAKİSTAN ABD’Yİ MEMNUN ETTİ
Öte yandan, ABD’nin, Pakistan’ın son 1.5 aydır Taliban ile yürüttüğü mücadeledeki “stratejik değişiklikten” memnuniyet duyduğu bildirildi.
Barack Obama yönetiminden isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, ABD’nin, daha önce bu konuda pasiflikle suçladığı Pakistan’ın, ülkede bulunan Taliban militanlarını yakalamak için sağladığı son gelişmelerden şu anda memnuniyet duyduğunu belirtti.
Pakistan’ın son haftalarda birçok Taliban sorumlusunu yakalamayı başardığının altını çizen bir başka ABD’li yetkili de bunun Taliban için Pakistan’da saklanacak yerin giderek azaldığını gösterdiğini söyledi.
New York Times gazetesi, salı günkü haberinde, Pakistan makamlarının önemli bir Taliban yetkilisi olan ve Afganistan’ın doğusunda ABD askerleriyle savaşan Molla Abdül Kabir’i yakaladıklarını bildirmişti. Kısa süre önce de Afganistan’daki Taliban militanlarının askeri sorumlusu ve Molla Ömer’in sağ kolu olarak gösterilen Molla Baradar, Pakistan ve ABD gizli servis ajanları tarafından yakalanmıştı.
İNGİLTERE: 5 YIL DAHA...
İngiltere Genelkurmay Başkanı Orgeneral David Richards, Afganistan’daki savaşın gelecek yıl yoğunluğunu kaybedeceğini, İngiliz askerlerinin de 5 yıl içinde bu ülkeden çekileceğini söyledi.
Orgeneral Richards, Daily Telegraph’a verdiği demeçte, “2011’de çatışmalar azalacak, ancak askeri eğitim ve destek amacıyla 5 yıl daha askeri olarak buradayız” diye konuştu.
Şu anda Afganistan’da 10 bin İngiliz askeri bulunduğunu kaydeden Orgeneral, gelecek yılbaşından itibaren bu sayının azaltılabileceğine de işaret etti. Afganistan’da 2001’den beri 266 İngiliz askeri hayatını kaybetti. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Ankara’da ‘soykırım tasarısı’ hareketliliği

SONRAKİ HABER

TR-İnter Tekstil işçilerinin direnişi Çiğli’ye taşınıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa