01 Mart 2010 00:00

Kamu emekçilerinden güvenceli istihdam talebi

İZMİR’de bir grup kamu emekçisi, 657 sayılı Kanun’un 4-c maddesi ile 4-b maddelerine göre personel ...

Paylaş

İZMİR’de bir grup kamu emekçisi, 657 sayılı Kanun’un 4-c maddesi ile 4-b maddelerine göre personel istihdamının kaldırılarak yerine sosyal devlet anlayışına uygun, güvenceli çalışmanın getirilmesi için imza kampanyası başlattı.
BES, SES, Eğitim Sen,Yapı Yol-Sen gibi sendikaların yönetici, işyeri temsilcisi ve üyeleri tarafından başlatılan kampanya nedeniyle kamu emekçileri, dün sabah kahvaltılı bir toplantı gerçekleştirdi.
Toplantıda konuşan BES İzmir Şube Başkanı Ramis Sağlam, TEKEL işçilerinin direnişinden yola çıkarak, TBMM’ye gönderilmek üzere güvenceli çalışma talebini içeren bir imza kampanyası başlattıklarını söyledi.
İmza metninde, 4-c’li çalışmanın yasalarda bir yıldan az süreli olarak ifade edilmesine rağmen, yıllardır kamu personeli istihdamının 4-b ve 4-c statüsüne kaydırıldığına dikkat çekiliyor.
Metinde, kamuda taşeronlaştırma ile birlikte güvencesiz ve kuralsız çalıştırmaya da geçici istihdam gibi görülen bu statülerle süreklilik kazandırıldığa dikkat çekiliyor. “Bu uygulama, Anayasa’nın eşitlik hükmünlerine aykırılık içeriyor” denilen imza metninde bu çalışma şekillerine son verilmesi isteniyor. Metinde ayrıca TEKEL işçilerinin isteklerinin kabul edilmesi, vekil ve geçici personelin, kadroya alınması için gerekli düzenlemelerin yapılması isteniyor. (İZMİR)
ÖNCEKİ HABER

DİSK/Tekstil olağanüstü toplandı

SONRAKİ HABER

Asansör boşluğuna düşüp hayatını kaybeden işçi saatler sonra bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa