01 Mart 2010 05:00

Değişiklikler psikoloji bozuyor

SINAV sisteminde her yıl yapılan değişikler, öğrencilerin psikolojisini bozuyor.

Paylaş

SINAV sisteminde her yıl yapılan değişikler, öğrencilerin psikolojisini bozuyor. Tuzla İçmeler Mahallesi’nde, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Seviye Belirleme Sınavı’na (SBS) hazırlanan öğrencilere, sistem değişikliklerinden nasıl etkilendiklerini sorduk.
Lise son sınıf öğrencisi İlkay Aydoğdu, YGS’ye hazırlanıyor. İki senedir dershaneye gittiğini, okulda verilen eğitimin yetersizliği yüzünden etütlere katılarak açığını kapatmaya çalıştığını anlatan Aydoğdu, bunlara bir de kontenjanların sınırlı olması eklendiğinde, birçok öğrencinin açıkta kaldığını söyledi. Sınavın öğrenciler için dönüm noktası olarak algılandığını belirten Aydoğdu, kazanamama kaygısının psikolojisini etkilediğini sözlerine ekledi. Aydoğdu, ezbercilikten uzak parasız ve bilimsel eğitim istediğini ifade etti.

‘DENENMEKTEN RAHATSIZIZ’
YGS’ye hazırlanan Hayriye Taştan ve Hülya Meral de sistemdeki değişiklikten mustarip. Yeni sınav sisteminin ilk kez uygulanacak olmasının tedirginlik yarattığına dikkat çeken Taştan ve Meral, sınavı kazansalar bile mezun olduktan sonra iş olanaklarının kısıtlılığı yüzünden gelecek kaygısı yaşadıklarını belirttiler.
Peyami Safa İlköğretim Okulu son sınıf öğrencileri Emine Tokluoğlu, Yaprak Fideci ve Tuğçe Boztepe, sistemin yap boz haline gelmesinden şikayetçiler. Sınava evde çalışarak hazırlanan Tokluoğlu, “Okulda etüt verilmiyor, verilse de paralı oluyor. Bu yüzden ben de evde test çözerek ve CD’lerle çalışıyorum” dedi. Sürekli denenmekten rahatsız olan Tokluoğlu, bu sistemle düz liseye mecbur bırakıldığını dile getirdi.
‘OKULA BİLE ZOR GİDİYORUZ’
“Örgenciler arasında ayrım yapılıyor. Başbakan oğlunu yurtdışında okuturken bizler burada okula gitmekte bile zorlanıyoruz” diyen Fideci, sözlerini, “Her şey para. Paramız yok diye okuyamayacak mıyız? Parasız eğitim istiyoruz” diye bitirdi. ‘Suç’ adlı bir rap grubu kuran gençler, direnişteki TEKEL işçilerini desteklediklerini söylediler.
(İstanbul/EVRENSEL)
Mehri Aydoğdu
ÖNCEKİ HABER

ROMANLAR GİTMEK İSTEMİŞ!

SONRAKİ HABER

CHP'li Mehmet Bekaroğlu: Demirtaş’ı serbest bırakın, çözüm süreci tekrar başlasın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa