01 Mart 2010 00:00

ROMANLAR GİTMEK İSTEMİŞ!

YILBAŞI gecesi çıkan bir tartışmanın ardından linçe uğrayan ve ilçeyi terk etmek zorunda kalan Romanların ‘can ve mal güvenliğini’ sağlamayı garanti ...

Paylaş

YILBAŞI gecesi çıkan bir tartışmanın ardından linçe uğrayan ve ilçeyi terk etmek zorunda kalan Romanların ‘can ve mal güvenliğini’ sağlamayı garanti ettiklerini iddia eden İçişleri Bakanı Beşir Atalay, buna rağmen ilçeden ayrılma konusunda ısrarcı olduklarını ve kendi istekleriyle ayrıldıklarını ileri sürdü.
31 Ocak 2009’da Manisa’nın Selendi ilçesinde bir kahvehanecinin tartıştığı bir vatandaşa “Çingeneye çay yok” demesiyle başlayan gerginlik, kavgaya dönüşmüş ve neredeyse ilçedeki erkeklerin tamamı Romanların yaşadığı bölgeye saldırmıştı. Romanların evleri, çadırları, araçları tahrip edilmiş; ‘Selendi bizimdir, bizim kalacak’, ‘Selendi’de Roman istemiyoruz’ sloganları ile Romanlar, Selendi’yi terk etmek zorunda bırakılmıştı. Olaya ilişkin BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal’ın, yetkililerin ihmali olup olmadığı yönünde verdiği soru önergesini yanıtlayan Bakan Atalay, Roman vatandaşların can ve mal güvenliklerinin sağlanması garanti edilmesine rağmen, ilçeden ayrılma konusunda ısrarcı olduklarını ileri sürdü. Atalay, tüm kurumların görevini yerine getirdiğini savunmaktan da geri durmadı.
SORULAR YANITSIZ KALDI
74 kişiden oluşan 19 ailenin barınma, beslenme, güvenlik, eğitim, sağlık ve diğer sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılamaya devam ettiklerini ileri süren Bakan Atalay, konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini belirtti. Atalay, Birdal’ın, “Roman vatandaşlarımıza ellerinde sopalarla saldıranlardan herhangi biri gözaltına alınmış ya da hakkında adli işlem yapılmış mıdır? Tutumu ile olaylara neden olduğu söylenen belediye başkanı ve belediye görevlileri hakkında soruşturma başlatılmış mıdır” sorularını ise yanıtsız bıraktı. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Sıradan tartışma linçe dönüştü

SONRAKİ HABER

Asansör boşluğuna düşüp hayatını kaybeden işçi saatler sonra bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa