01 Mart 2010 00:00

400 kişilik cezaevinde 1200 tutuklu

AYDIN E Tipi Kapalı Cezaevi’nin 400 kişilik kapasitesi olduğu halde, tutuklu sayısının 1200 kişiye çıkması üzerine kütüphane bile yatakhaneye çevrildi.

Paylaş

AYDIN E Tipi Kapalı Cezaevi’nin 400 kişilik kapasitesi olduğu halde, tutuklu sayısının 1200 kişiye çıkması üzerine kütüphane bile yatakhaneye çevrildi. Siyasi tutuklulardan 16’sı, 8 kişilik bir odada tutuluyor. Önceki gün müvekkilleriyle görüşen Av. Servet Demir, yaşanan hak ihlallerinin ciddi düzeyde olduğunun altını çizdi.
8 kişilik odada 16 kişinin kaldığını ifade eden Demir, “Oda havasız, nefes alamıyoruz’ diyorlar. Bu odalarda tutulmaya devam ederlerse ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirler. Kütüphaneye çıkarılmıyorlar. İletişim haklarından yararlandırılmıyorlar. Telefon görüşmeleri, mektup gönderme ve gelen mektupların verilmemesi gibi sıkıntılar var” dedi. Tutuklulara Günlük ve Azadiya Welat gazetelerinin verilmediğini kaydeden Demir, Kürtçe dergi ve kitapların da tutuklulara verilmediğini ifade etti.
Tutukluların, duruşmaları için götürüldükleri Aydın Adliyesi’nde ise rutubet ve nemli, pis kokuların yayıldığı bir yerde tutulduklarını belirten Demir, tutukluların bu yüzden mahkemeye gitmek istemediklerini dile getirdi. Müvekkillerinden Osman Beki’nin öğrenci olduğunu, ÖSS’ye hazırlandığını ifade eden Demir, “Ancak müvekkilim ders çalışmak için kütüphaneye çıkmak istiyor. İzin verilmiyor. Gerekçe olarak da kütüphanenin yatakhaneye çevrildiği belirtiliyor” dedi. (Aydın/DİHA)
ÖNCEKİ HABER

Günlük gazetesi haber müdürüne tehdit

SONRAKİ HABER

Bursa Tabip Odası Başkanı'ndan şehir hastaneleri yorumu: Yol yakınken vazgeçin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa