27 Şubat 2010 00:00

‘İttifak’ doğruladı

SIRRI Sakık’ın iddiası ortalığı karıştırdı. CHP şiddetle karşı çıksa da o toplantıdakiler teker teker iddiayı doğruluyor.

Paylaş

SIRRI Sakık’ın iddiası ortalığı karıştırdı. CHP şiddetle karşı çıksa da o toplantıdakiler teker teker iddiayı doğruluyor.
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Muş Milletvekili Sırrı Sakık’ın önceki gün Meclis’te “1999 yılında CHP bizden 20 militan aday istedi” açıklamalarına söz konusu toplantıya katılan DEP eski Milletvekili Sedat Yurtdaş’da destek verdi.
3 GÖRÜŞME YAPILDI
CHP’nin 1999’da ittifak için adını istemediği kişiler arasında gösterilen Yurtdaş, o dönemde CHP ile yapılan görüşmeleri anlattı. Yurtdaş, o dönemde CHP ile en az 3 görüşme yapıldığını, bu görüşmelerden birinin o dönemde CHP’nin Genel Sekreteri olan ve partinin Kürt politikasını belirleyenlerden biri olan Eşref Erdem’in evinde yapıldığını belirtti.
BAYKAL TANINAN İSİMLERİ İSTEMEDİ
Baykal ile en son 1983’te konuştuk diyen Ahmet Türk, Sakık’ın iddialarını doğruladı ve “Baykal tanınmış isimleri istemedi” dedi. Türk, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın ‘görüştüler’ iddialarıyla ilgili olarak da, ‘‘Baykal ile en son 1983’de görüştüm” diye konuştu.
KABUL ETTİ AMA!
İddiada ismi geçen CHP milletvekili Eşref Erdem yanıt verdi. Görüşmeyi kabul eden Erdem ‘ama’ dedi ve görüşmenin CHP adına olmadığını öne sürdü. Erdem şöyle konuştu: “Sakık’ın söylediği doğrudur. Ama iki siyaset adamı arasında konuşulmuş bir hususun parlamento gündemine getirilmesini esefle karşılıyorum. O görüşmeye Deniz Baykal da gelmiştir. Ama benim ricam üzerine gelmiştir. Benim evimde de Türk ve Baykal’la birlikte oldu. 20 militan verin söz konusu olmamıştır” dedi. (ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

Adalet Bakanı’ndan, yüksek yargı turu

SONRAKİ HABER

Rasim Ozan Kütahyalı, Beyaz TV'ye geri döndü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa