27 Şubat 2010 00:00

Uludağ’ın eteklerinde sekizinci buluşma

Bursa Kitap Fuarı bugün kapılarını açıyor. Aziz Nesin’in sürgün, Nâzım Hikmet’in tutsaklık...

Paylaş

Bursa Kitap Fuarı bugün kapılarını açıyor. Aziz Nesin’in sürgün, Nâzım Hikmet’in tutsaklık, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Beş Şeh(i)rinden biri olan Bursa’da, okurlar sekizinci kez kitapla buluşuyor.
Yaklaşık 220 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenecek olan Bursa Kitap Fuarı’nda, söyleşi, şiir dinletisi, panel ve çocuk etkinlikleri gibi 90’a yakın etkinlik gerçekleştirilecek.
İki göl bir denizin ortasındaki Bursa, bir dönem ona hayat veren Uludağ’ın içlerine gizlense de, plansız gelişmenin bir sonucu olarak “ova”ya yayılmış durumda. Şair, yazar ve aydınları sekiz yıldır Uludağ’la bakıştırıp duran Bursa TÜYAP Fuarı’nda bu yıl, 100’e yakın sanatçı ve aydın okurlarıyla buluşacak.
HALK SAHİPLENİYOR AMA…
Bursa halkının, her yıl artan sayıda ziyaretiyle kitap fuarının yaşamasına ciddi katkı sunduğunu ve fuarı sahiplendiğini söylemek mümkün. Bunda, Bursa fuarının kent merkezine yakın oluşunun da payı olduğuna inanıyorum.
Özel dershane ve okulların ağırlıkta olduğu eğitim fuarının (03-07 Mart), kitap fuarının bir bölümüyle aynı tarihe rastlaması ve aynı çatı altında olması -ilk bakışta katılımı artırır gibi görünse de- kitap fuarındaki kültür kitapları satışlarını olumsuz yönde etkiliyor. İlk ve ortaöğretim öğrencilerine verilen promosyonlar, bu çocukların kültür kitapları bölümünde de aynı beklenti içine girmesine neden olmakta. Bunun sonucu olarak, kitap alabilecek durumda olanların da “Bedava mı” sorusunu sıklıkla duyuyorum.
Fiyatların yüksek oluşu, yayınevleri ve okurların birleştiği noktaların başında geliyor. Stant kiraları, malzeme (masa sandalye vb.) fiyatlarının yüksek olması, kültür kitapçılığı yapan dar gelirli, küçük yayınevlerini güç durumda bırakıyor. Bunun sonucunda, yayınevleri ya stant açmıyor ya da bu durumu kitap fiyatlarına yansıtıyor.
Kentte kurulu kültür-sanat ve edebiyat dernekleri ile edebiyat dergilerinin (Eliz, Akatalpa, Maviada, Patikalar), Bursa Kitap Fuarı’nda temsil ediliyor olması bir olumluluk. Ancak bu oluşumlara, stantları ücretsiz tahsis ediliyor diye fuardaki ilgili birimin, derneklerin masa, sandalye vb. gereksinmelerini istemeye istemeye karşılaması ya da eksik karşılaması da, bir olumsuzluk olarak göze çarpıyor.
Yağmur yağdığında ortaya çıkan manzara da içler acısı. Fuar çevresinin altyapı sorunları belediyece acilen çözülmelidir.
ZAMANSIZ AÇILAN FUARIN NEDENİ NEYDİ?
Burada sormadan geçmemek gerekiyor. TÜYAP Kitap Fuarı’ndan bir hafta önce Bursa Kent Meydanı’nda açılan; yerel yöneticilerin de destekledikleri, dini yayınlar ve kırtasiyenin göze çarptığı “fuar”ın gerekçesi neydi? Başka zaman değil de TÜYAP’tan bir hafta öncesinin seçilmiş olması, bugün başlayan fuarın etkisini ve heyecanını zayıflatmak maksadı gözetilmiş olabileceğini düşündürüyor pek çok insana.
Kitap fuarı Bursa için iyi bir olanak, fırsat ve şans. Fuar organizasyonuna Bursa yerel medyasının da alınması, fuarın Bursa halkına tanıtılmasına ciddi katkı sağlayacak.
Bursalılar, girişin ücretsiz olduğu fuarı bugünden itibaren 6 Mart’a kadar 11.00-20.00, kapanış günü olan 7 Mart 2010 tarihinde ise 11.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilecekler.
(Bursa/EVRENSEL)

BURSA 8. KİTAP FUARI ETKİNLİK PROGRAMINDAN BAZILARI

Söyleşi: “Bugünden Bakınca Köy Enstitüleri”, Konuşmacılar: Adnan Binyazar, Osman Şahin,
Düzenleyen: Can Sanat Yayınları, (27 Şubat, Cumartesi, Cumalıkızık Salonu, saat 15.15-16.15)
Panel: “Küreselleşme, Neoliberalizm ve Sendikal Hareketler”, Konuşmacılar: Şükran Soner, Ercan Karakaş, Düzenleyen: SODEV-Sosyal Demokrasi Vakfı, (27 Şubat Cumartesi, Çekirge Salonu, saat 14.00-15.00)
Söyleşi: “Nâzım’ın Bursa Yılları”, Konuşmacılar: Sennur Sezer, Güney Özkılınç, Tahir Şilkan, Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın, (28 Şubat Pazar, Cumalıkızık Salonu, saat 12.00-13.00)
Söyleşi: “Sadakat Üzerine”, Konuşmacı: İnci Aral, Düzenleyen: TÜYAP-Turkuvaz Kitap, (28 Şubat Pazar, Cumalıkızık Salonu saat 15.45-16.45)
Söyleşi: “Dört Yazardan Dört İstanbul”, Konuşmacılar: Adnan Özyalçıner, Deniz Kavukçuoğlu, Üstün Akmen, Sennur Sezer, Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın-TÜYAP, (28 Şubat Pazar, Çekirge Salonu, saat 15.45-17.00)
Söyleşi: “Bir Varmış Bir Daha Varmış: Çocuklar Yazarlarla Buluşuyor”, Konuşmacılar: Sennur Sezer, Adnan Özyalçıner, Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın-TYS-TÜYAP, (1 Mart Pazartesi, Çekirge Salonu, saat 14.30-15.45)
Panel: “Edebiyatta Kadın Dili”, Yöneten: Zübeyde Seven Turan, Konuşmacılar: Gülseren Engin, Şenol Yazıcı, Gönül Çatalcalı, Emine Azboz, Düzenleyen: EKYAZ, (1 Mart Pazartesi, Çekirge Salonu, saat 16.00-17.15)
Panel: “Devlet, İşveren, Sendika Kıskacında Sıkışan İşçi”, Yöneten: Betül Kuyucu,
Konuşmacılar: Candan Coşkun, Yıldırım Koç, Sönmez Targan, Düzenleyen: 68’liler Birliği Vakfı (1 Mart Pazartesi, Çekirge Salonu, saat 17.30-18.45)
Söyleşi: “Bursa’nın Kadınları: Bir Yanı Emek Bir Yanı İpek”, Konuşmacılar: Sennur Sezer, Nursel Aras, Raif Kaplanoğlu, Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın (2 Mart 2010 Salı, Çekirge Salonu saat 17.30-18.30)
Panel: “Küreselleşen Anlatının Karşısında Yalnız Bir Dev: Anadolu Edebiyatı”, Yöneten: Şenol Yazıcı, Konuşmacılar: Nadir Gezer, Öner Yağcı, Mehmet Cimi, Alaattin Topçu, Kemal Kocabaş, (4 Mart Perşembe, Uludağ Salonu, saat 15.45-16.45), Düzenleyen: Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği-Maviada Dergisi
Panel: “Bursa’da Nâzım’a Yer Açın!”, Yöneten: Şaban Akbaba, Konuşmacılar: Hacı Tonak, Raif Kaplanoğlu, Güney Özkılınç, Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği-Bursa Yazın ve Sanat Derneği, (4 Mart Perşembe, Çekirge Salonu, saat 17.30-18.45)
Şiir-Dinleti: “Bursalı Şiirler”, Yöneten: Güney Özkılınç, Katılımcılar: Hilmi Haşal, Nuri Demirci, Halide Yıldırım, Halime Yıldız, Süreyya Güven, Düzenleyen: PEN, (5 Mart 2010 Cuma, Çekirge Salonu, saat 16.00-17.00)
Şiir-Dinleti: “Şiir Festivali”, Sunum: Halime Yıldız, Katılımcılar: Halide Yıldırım, Muhsine Arda, Süreyya Güven, Alev Kutlu Özen, Güney Özkılınç, Cüneyt Özkurnaz, Muzaffer Cura, Sevil Nizamoğulları, Nevin Kalafatoğlulları, Tayyibe Atay, Ömer Gölge, Nurten Turhan Yüksel, Pali Canon, Turgut Tan, Meriç Utku, Seyhan Özdamar, Ahmet Yılmaz Tuncer, Ali Eryüksel, Atilla Öztel, Gülsün Işıldar, İhsan Topçu, Arzu Karadağ, Nursel Aras, Düzenleyen: Dergiler Birliği (İmgelem ve BH Sanat), (5 Mart 2010 Cuma, Çekirge Salonu, saat 18.30-19.30)
Söyleşi: “Toplumcu Gerçekçi Şiirimizde ‘Fedailer Mangası’”, Konuşmacılar: Müslim Çelik, Aydın Ilgaz, Düzenleyen: Çınar Yayınları, (6 Mart 2010 Cumartesi, Uludağ Salonu, saat 17.00-18.00)
Söyleşi: “Yangın Yılları’ndan Nida’ya”, Konuşmacı: Ahmet Telli, Düzenleyen: Everest Yayınları, (6 Mart 2010 Cumartesi, Çekirge Salonu, saat 15.45-16.45)
8 MART-DÜNYA
EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ
Panel: “Edebiyatta Değişen Kadın İmajı-Şiddet-Baskı”, Yöneten: Halide Yıldırım, Konuşmacılar: Ayşe Kilimci, Nursel Aras, Emek Uyar, Muhsine Arda, Düzenleyen: PEN, (saat 12.00-13.15)
Okuma Tiyatrosu: “İşte Böyle Güzelim”, Koordinatör: Fulya Kama, (Not: Katılım kadınlara açıktır), Düzenleyen: Nilüfer Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi-TÜYAP, (saat 13.30-14.30)
Film Gösterimi: “Namus Nedir?” ve “İsyan-ı Nisvan”, Yöneten: Melek Özman, Konuşmacı: Yasemin Temizarabacı, Düzenleyen: Nilüfer Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi-TÜYAP, (saat 14.45-16.15)
Güney Özkılınç
Reklam
ÖNCEKİ HABER

5 dilde limon türküsü

SONRAKİ HABER

Mesudiyeliler HES’lere de, taş ocaklarına de karşı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa