27 Şubat 2010 00:00

Aylin’i fotoğraflar mı, gazeteciler mi yaktı?

“Yandaş medya” olarak bilinen gazeteler, Ergenekon soruşturmasını yürekten savunuyor, bazen hatalarıyla birlikte...

Paylaş

“Yandaş medya” olarak bilinen gazeteler, Ergenekon soruşturmasını yürekten savunuyor, bazen hatalarıyla birlikte... “Devrimci Karargah” örgütüne yönelik operasyon yapıldığı günlerde 13 kişiyle birlikte gözaltına alınan ve ardından tutuklanan gazetevatan internet sitesi yetkilisi Aylin Duruoğlu ile ilgili bazı gazetelerin yaptıkları yayınlar, masumiyet karinesini ihlal etmekle kalmadı; gazetecinin 10 ay hapiste tutulmasına dolaylı şekilde hizmet etti.
İddianamede hukuka aykırı ve delil sayılamayacak verilerin iddianameden çıkartılmasını talep eden müdahil avukatlardan Ercan Kanar, mahkemede açıkça, “Müvekkillerimizin toplum nezdinde suçlu ilan edilmesine hizmet eden bilgi ve belgeler, basın savcılığından Sabah ve diğer gazetelere servis edilmiştir” dedi. Sabah gazetesi, Duruoğlu tahliye edildiğinde, bu kez de “302 gün sonra özgür” başlığını atacaktı.
Örgütün “ideologu” olarak ilan edilen ve bir fotoğrafta Yalçın Küçük’ün yanındaki kişi olarak gösterilen Mehmet Yeşiltepe, bu kişinin yazarın oğlu olduğunu belirterek, Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi kararını adres gösteriyordu.
YENİ ŞAFAK İÇİN ‘POLİS BAŞARISI’
Soruşturmada İstanbul Emniyeti’nin “başarısını” haberleştiren Yeni Şafak’tan Ergün Diler ve Mevlüt Yüksel, “Aylin’i teknedeki fotoğraflar yaktı” başlıklı haberlerinde, polisin “bağlantıları deşifre ettiğine”, “esrarengiz bağlantıları çözdüğüne” yer veriyordu. Haber şöyle diyordu: “Orhan Yılmazkaya ile ilişkisi nedeniyle tutuklanan Vatan Gazetesi İnternet Sitesi Yayın Yönetmeni Aylin Duruoğlu’nun şüpheli bağlantılarını polis deşifre etti. Kanlı çatışma günü Duruoğlu’nun, Yılmazkaya ile bağlantısını tespit eden polis, evindeki bilgisayarında ele geçirdiği fotoğraflarla esrarengiz bağlantılarını çözdü.”
Beyhan Yalçınkaya imzalı “Aylin’e 250 bin doları kim verdi?” adlı haberdeyse, “Duruoğlu’nun 250 bin dolarla çektirdiği fotoğrafın” iddianameye girdiği ifade edilerek şöyle dendi: “Duruoğlu’nun sabit ve cep telefonu numaralarından, Ergenekon terör örgütü soruşturması kapsamında haklarında işlem yapılan şahıslarla dolaylı irtibatlarının bulunduğu da tespit edildi.”
STAR: AYLİN’İ BİLGİSAYARI ELE VERDİ
“Bostancı’daki çatışmada öldürülen terörist Orhan Yılmazkaya ile ilişkisi nedeniyle tutuklanan Vatan’ın İnternet Müdürü Aylin Duruoğlu’nu, bilgisayarındaki fotoğraflar ele verdi.” Bu da Star gazetesinin haberinde kullanılan ifadelerdi.
Star, damgaladığı Duruoğlu’nun haklarını, ancak 10 ay sonra tahliye edildikten sonra, mahkemeye “kelepçeli” getirilirken görebildi. Duruoğlu’nun hakları, duruşmaya kelepçesiz gelen Albay Cengiz Köylü’nün haklarıyla kıyaslanabildiğinde hatırlandı.
(İstanbul/BİA)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Dikensiz bahçe’ için hazırlanan rantiye yasaları…

SONRAKİ HABER

Maganda kurşunu neredeyse can alıyordu: 2 kişi rastgele açılan ateşle yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...