02 Mart 2010 00:00

BAŞSAVCIDAN ÇARPICI BALYOZ TALiMATI

EMNİYET Müdürlüğü ve Merkez Komutanlığı’na yazı gönderen İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, “Balyoz soruşturmasını yürüten savcıların talimatlarında başsavcı vekillerinin imzası yoksa iade edin” dedi.

Paylaş

EMNİYET Müdürlüğü ve Merkez Komutanlığı’na yazı gönderen İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, “Balyoz soruşturmasını yürüten savcıların talimatlarında başsavcı vekillerinin imzası yoksa iade edin” dedi.
Engin, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul Merkez Komutanlığı’na 27 Şubat’ta “gizli ve ivedi” ibareli bir yazı gönderdi. Engin yazıda, “Balyoz” soruşturmasını yürüten savcıların talimatlarında başsavcı vekillerinin imzası yoksa iade edin” dedi. Başsavcı Engin, görevli cumhuriyet başsavcı vekillerinden “uygundur” görüşü alındıktan sonra talimatlar doğrultusunda işlem yapılmasını istedi.
BİLGİ DE İSTENDİ
Aynı talimatta ayrıca, işlemlerin tüm safhaları hususunda yetkili ve görevli başsavcı vekilleri ile soruşturmayı yürüten savcılara bilgi verilmesi istendi. Yazıda bir de kolluk kuvvetleri tarafından yapılan işlemlerde Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı’nın 22 Ocak 2010 tarihli yazısındaki noktalara uygun hareket edilmesi istendi.
Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, savcılara “Önemli yakalama ve arama emri öncesi bize bilgi verin” talimatı vermişti.
BALYOZ’DA 2 TUTUKLAMA
Öte yandan soruşturmanın ikinci dalgasında gözaltına alınan 18 kişiden 15’i dün adliyeye getirildi. Bunlardan 5’i savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılırken, 9’u muvazzaf 10 asker, tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi.
İlerleyen saatlerde iki tutuklama kararı çıktı. Savcılar tarafından nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edilen Konya İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Özçoban ile Yarbay Yusuf Kelleli tutuklandı.
Mahkeme, emekli Başçavuş Ertan Karagözlü ve 7 muvazzaf askeri ise serbest bıraktı. (İSTANBUL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Aydın’da emekçiler bir araya geldi

SONRAKİ HABER

NBA’in efsane basketbolcusu Kobe Bryant hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...