02 Mart 2010 00:00

KÜRT BÖLGESİNDE ARTAN İŞSİZLİK, AYRIMCILIK VE DERİNLEŞEN SEFALET 2

Veriler Bölge illerinin işsizlikte başı çektiğini ortaya koyuyor.

Paylaş

Veriler Bölge illerinin işsizlikte başı çektiğini ortaya koyuyor. Veriler ‘Bölgesel Ayrımcılığı’ da gözler önüne sererken hükümet iş olanakları yaratmak yerine, sadaka ve iane yoluyla ‘yardım’ı tercih ediyor. AKP, halkı işsizlik ve yoksullukla ‘terbiye etmeye’ çalışıyor. Kimi illerde işsizlik oranı yüzde 50’leri geçerken, kaynaklar büyük oranda savaşa ayrılıyor.
Yeraltı ve yerüstü kaynakları bakımından büyük olanaklara sahip olan bölgede, işsizlik ve sefalet kol geziyor. Ulusal direnişin baş gösterdiği yıllardan bu yana giderek daha da artan işsizlik ve sefalet, bölge halkının kaderi haline geldi.
AKP YOKSULLUKLA TESLİM ALMAK İSTİYOR
AKP Hükümeti, ulusal hak ve özgürlük mücadelesi veren halkı, işsizlik, açlık ve yoksullukla terbiye etmeye ve teslim almaya çalışıyor. Yeni iş olanakları, istihdam alanları yaratmak yerine, yandaşları üzerinden sadaka ve iane yoluyla ‘yardım’ dağıtarak sürdürdüğü çalışma, bunun açık bir kanıtı. Egemen güçler, Kürt halkını işsizlik ve açlıkla tehdit edip tarikatlara, düzen partilerine; ağa, şeyh ve iş birlikçi güçlere muhtaç hale getirmektedir. Bölge illeri arasında da ayrımcılık yapıldığı görülüyor. Yapılan ayrımcılıkta da ulusal mücadeledeki düzey, halkın mücadeleye katılımı ve AKP karşıtlığı kriter alınmakta, buralara yatırım yapmamanın gerekçesi ise ‘teröre verilen destek’ olarak gösterilmekte ve bunun, yatırımlara engel olduğu ispat edilmek istenmektedir.
İŞSİZLİK KORKUNÇ BOYUTLARDA
İlk kez işsizlik verilerini iller bazında açıklayan TÜİK’in yayınladığı çalışmada, Türkiye’de yaşanan ‘Bölgesel Ayrımcılık’ çarpıcı bir biçimde gözler önüne seriliyor. Bölge illerinin işsizlikte başı çektiği, istihdam sorununun artarak devam ettiği, verilerle ortaya konuluyor. Açıklanan verilere göre işsizlik oranının en yüksek olduğu il Şırnak. Şiddetin, baskının devam ettiği Şırnak’ın işsizlik oranı yüzde 22.1. Adana yüzde 20.5 ile ikinci sırada. Bilindiği gibi bölgede süren baskılar ve çatışmalardan, tarım ve hayvancılığın bitirilme noktasına getirilmesinden, özelleştirme ile birlikte işletmelerin bir bir kapatılması ve yeni yatırımların yapılmamasından dolayı yoğun göç alan kentlerden biri Adana’dır. Hatta Adana başı çekiyor.
OLANAKLARI PEŞKEŞ ÇEKİLDİ
Maden Teknik Arama’nın 1995 sonuçları, bölge illerindeki olanakların nasıl peşkeş çekildiğini ve halkın işsizliğe nasıl mahkum edildiğini çarpıcı olarak göstermektedir. Türkiye’de demir cevherinin yüzde 65’i Sivas Divriği, Hekimhan ve Hasançelebi’de üretilmekteydi. Kromun yüzde 65’i Ergani, Guleman ve Maden’de; bakırın yüzde 45’i Maden, Ergani ve Pötürge’de; kurşunun yüzde 90’ı ve çinkonun yüzde 75’i Keban’da üretilmekteydi. Yine kalayın önemli bölümü Elazığ’da, fosfat Mazıdağı’nda üretilmekteydi. Ancak buralardaki işletmeler ya peşkeş çekildi ya da kapatıldı. Bu tabloyu tütün ve pancara kota konulması, TEKEL, Sümerbank, Et ve Balık Kurumu, Devlet Üretme Çiftlikleri, Zira Donatım Kurumları, Süt Enstitüleri ve başka birçok alan ve sektör için de söyleyebiliriz.
Bölgede 250’yi aşkın işletme, çeşitli gerekçelerle kapatılmış ve burada çalışan işçi ve emekçiler işsizliğin pençesine atılmıştır.
ÖRGÜTSÜZLÜK BOYUN EĞDİRİYOR
Bu tablonun bölgede işsizliği ve göçü artırmaması için hiçbir neden bulunmamuyor. Yüzde 18.3’lük işsizlik oranıyla Hakkari, Türkiye üçüncüsü. Tüm bölge illerinde artan işsizlik, büyüyen sefalet, aynı zamanda iş bulabilenlerin de karın tokluğuna çalışmasına neden oluyor. İşsizliği kullanan patronlar ve toprak ağaları, sendikasız, sigortasız, kuralsız ve düşük ücretler dayatıyor. Bölgesel Asgari Ücret tartışmalarının yapıldığı da düşünüldüğünde, örgütsüz işçi ve emekçiler çaresiz olarak bu duruma boyun eğiyorlar.
RAKAMLAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR
TÜİK’in açıklamasında işsizlik oranının en düşük olduğu iller ise nüfusu düşük olan iller. Ardahan yüzde 3.7, Kars yüzde 4.1. Yine az nüfuslu olan illerden Bayburt, yüzde 4.7 ile işsizliğin en az olduğu iller kategorisinde yer alıyor. TÜİK’e göre 2008 yılında Türkiye genelinde işsizlik oranı yüzde 11 olarak tahmin ediliyor. Bu rakamlar inandırıcı olmaktan uzak. İşsizliğin en az olduğu kentin Ardahan olduğunun açıklanmasından sonra gösterilen tepkiler de rakamların gerçeği yansıtmadığını gösteriyor.
‘ARDAHAN’DA 10 KİŞİ DAHİ İŞE GİRMEDİ’
Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Latif Tosunoğlu, ‘TÜİK’in rakamları doğru ve inandırıcı gelmiyor’ açıklamasında bulundu. “Kimse bana Ardahan’da 10 kişinin dahi işe girdiğini ispat edemez” diyen Tosunoğlu, “İlimizde işsizlerimizin birçoğu büyük şehirlere göç etti. Bu göç her gün artıyor. TÜİK’in, araştırmayı sanayisi olan illere göre yapması gerek. TÜİK’in rakamları doğru ve inandırıcı gelmiyor. İlimde sanayi yok. Her gün göç var. Göç eden kesim, iş arayan kesimden oluşuyor. İşsizliğin en az olduğu ilin Ardahan olduğu söylenemez” diyor.
Bölgenin diğer illerinden Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Geliş de işsizlik karşısında isyan edenlerden. Geliş, Şırnak’ta işsiz genç sayısının fazlalığının büyük sıkıntılara yol açtığını belirterek, işsizliğin çözümü için gerekli tedbirlerin alınmasını istiyor.
İSTİHDAMDA DA BÖLGE SONLARDA
TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde 2008 yılı istihdam oranı yüzde 41.7 olarak tahmin edildi. Bölge illeri, istihdam oranları ile de son sıralarda yer alıyor. Yüzde 22.3 ile Siirt birinci olurken, Siirt’i yüzde 22.7 ile Diyarbakır, yüzde 23.2 ile de Şırnak takip ediyor. İşgücüne katılma oranının da en yüksek olduğu il yüzde 66.3 ile Rize oldu. Rize’yi yüzde 65.4 ile Gümüşhane, yüzde 62.5 ile Artvin izledi. İşgücüne katılma oranının en düşük olduğu iller ise yine sırasıyla Diyarbakır yüzde 26.9, Siirt yüzde 27.2 ve Şırnak yüzde 29.8 oldu. (BİTTİ)

VAN’DA İŞSİZLİK YÜZDE 55
Devlet İstatistik Enstitüsü’ne göre gelişmişlik sırasında 75’inci sırada olan Van’da ise nüfusun yüzde 55’i işsiz. Devlet işletmelerinin bir bir kapatıldığı, sanayinin gelişmediği ilde, tarım ve hayvancılık da bitiriliyor. Köylerin boşaltılmasıyla nüfusu artan illerden biri olan Van’da uygulanan kısıtlamalar, süren yayla yasakları da etkili oluyor. Bölgenin hayvancılıkta başı çeken illerinden olan, bir dönem canlı hayvan ihracatında Türkiye toplamının yüzde 17’sini karşılayan, 1990’lı yıllarda 30’u aşkın canlı hayvan ve et işletmesi bulunan Van’da, hayvancılık can çekişme noktasına geldi. AKP Hükümeti, Kürt bölgesinde sadece baskı ve şiddet uygulayıp silahlanmaya yüksek yatırım yapmıyor; aynı zamanda, ekonomik yaşamı da çekilmez hale getiriyor. İran, Irak ve Rusya’ya et ihracatı yapan illerin başında gelen Van’da uygulanan yanlış politikalar (tarımı, hayvancılığı desteklemek; üreticiyi korumak yerine, yandaşlara verilen ve üretime dönüş olmayan teşvik kredileri ve diğer uygulamalar) sonucu, işsizlik, açlık ve sefalet artarak devam ediyor.

KAYNAKLAR ASKER, POLİS VE YANDAŞLARA
Bölgede kaynakların önemli bir bölümü savaşa yatırılıyor. Özel Tim, koruculuk, harcamaların yapıldığı özel savaş birimleri, hem genel bütçe bakımından hem de bölge kaynaklarının tüketilmesinde başı çekiyor. 2006 bütçesinden bölge illerine yapılan harcamaların yüzde 18’i ‘kamu düzeni ve güvenlik’ adı altında ifade edilirken, yüzde 11’i ise ‘savunma harcamaları’ olarak gösterilmekte. Türkiye ortalamasında yüzde 13 düzeyindeyken bölgede yüzde 29 oranında asker, polis harcaması yapılmakta. Tunceli’de yüzde 64’e kadar çıkan bu rakam, Diyarbakır’da yüzde 30, Hakkari’de yüzde 43 oranında. Böylece Türkiye ortalaması yüzde 13 olan harcamalar, bölgede yüzde 29’u bulmakta. Bu harcamalar asker-polis, korucu ve özel savaş birimleri için yapılmakta.
HAZIRLAYAN: Ender İmrek

İLGİLİ HABERLER

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Taksi tutacak para olmayınca...

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’nun ablası: Soruşturmaya dair kafamızda pek çok soru var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa