02 Mart 2010 00:00

ÇÖZÜMÜ İÇİN ADIM ATILMALI

TUZLA Tersaneler Bölgesi, Türkiye’nin dört bir yanından göç alan bir sanayi bölgesi.

Paylaş

TUZLA Tersaneler Bölgesi, Türkiye’nin dört bir yanından göç alan bir sanayi bölgesi. Göçle gelen işçilerin önemli bir bölümü ise Kürt kökenli. Kürt sorununun çözümüne ilişkin süren tartışmaları da en fazla bu işçiler takip ediyor. Sorunun çözülmesi halinde iş imkanı bulunabileceğini ve memleketlerine geri dönebileceklerini söyleyen işçiler, çatışmanın sürmesi halinde ise geri dönmelerinin hiçbir anlamı olmadığını dile getirdiler.
KONUŞMAK BİLE YASAKTI
Hakkari’den gelen ve Gemak Tersanesi’nde çalışan Fettan Ediş, eskiden Kürtçe konuşmanın bile yasak olduğunu, ancak Kürtlerin verdiği mücadelenin sonunda bazı hakların elde edildiğini kaydetti. Ediş, hükümetin çatışmayı sonlandırmak için adım atmasını istedi.
Başka bir işçi Erdal Ediş de Kürt sorununun çözülmesinin bölge ekonomisine ciddi katkı sunacağına dikkat çekti. AKP Hükümeti’nin Kürtleri oyaladığını, “Yapacağız” dediği halde ciddi bir adım atmadığını dile getiren Ediş, bir an önce gerekli adımların atılmasını beklediklerini ifade etti.
ARTIK BEKLENMEMELİ
Senar Ediş de Kürtlerin bölücü olmadığını, Türklerle birlikte yaşamak istediklerini belirterek, “Çatışmalar devam ederse her iki kesimde de bu yönlü duygular gelişir. Bunun için hükümetin bir an önce adım atması gerekiyor” dedi. Kürt sorunu çözülmedikçe bölgede hiçbir şey olmayacağını ve memleketlerine de geri dönemeyeceklerini anlatan Ediş, hükümetin artık beklememesi gerektiğini ifade etti. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

‘TEKEL’i desteklemek geleceğe sahip çıkmaktır’

SONRAKİ HABER

Fındıklı Festivalinde polis provokasyonu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa