02 Mart 2010 00:00

Selek için 2. kampanya

P.E.N Almanya Merkezi, Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun iki kez beraat etmesine rağmen yeniden yargılanmasını istediği ve ömür boyu hapis cezasıyla karşı karşıya bıraktığı Pınar Selek için imza kampanya başlattı.

Paylaş

P.E.N Almanya Merkezi, Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun iki kez beraat etmesine rağmen yeniden yargılanmasını istediği ve ömür boyu hapis cezasıyla karşı karşıya bıraktığı Pınar Selek için imza kampanya başlattı.
3 bin 600 üyesi bulunan Almanya Yazarlar Birliği de kararı Angela Davis olayına benzeterek, hukuk dışı bir sonuç olarak niteledi.
Pınar Selek için 2006 yılında gerçekleştirilen, yüzlerce aydın, yazar ve sanatçının katıldığı dayanışma kampanyasının bir benzeri, bu kez P.E.N Almanya Merkezi tarafından organize ediliyor.
Destek kampanyası metninde, Pınar Selek’in şu anda P.E.N Almanya Merkezi’nin Writers-in-Exile Programı bursiyeri olduğu hatırlatılıyor. P.E.N Almanya Merkezi Başkan Yardımcısı ve Writers-in-Exile sorumlusu Christa Schünke imzasıyla yayınlanan çağrıda, Sosyolog Pınar Selek’in, ötekileştirilenlerin ateşli bir koruyucusu olduğu kadar, toplumsal bilim alanında yaptığı araştırmaları içeren bir dizi kitabının yanı sıra masal kitaplarının bulunduğuna yer verildi.
11 yılı aşkın bir süredir devam eden davadan Sosyolog Pınar Selek’in iki kez beraat ettiğine dikkat çeken P.E.N Almanya Merkezi, “Buna karşın 8 Şubat 2010 günü, Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin Pınar için ömür boyu hapis cezası istediğini öğrendik. Demokrasi düşmanı güçlerin etkilerini kullanarak cesur bir yazarı susturmak istedikleri çok açık” ifadelerini kullandı.
‘DÜNYANIN DESTEĞİ LAZIM’
P.E.N çağrı metninin devamında şöyle denildi: “Hakkındaki cezanın belli olacağı bu günlerde, Pınar Selek’in, sadece Türkiye değil tüm dünya kamuoyunun desteğine gereksinimi var” denildi.
Öte yandan, İstanbul’da Pınar Selek için 4 Mart’ta bir basın toplantısı organize edilecek. Pınar Selek’i destekleyen kişi ve kurum temsilcilerinden oluşan ‘Hâlâ Tanığız Platformu’nun basın toplantısı, Garajistanbul’da saat 11.00’de gerçekleştirilecek. (Berlin/EVRENSEL)
Hüseyin Deniz
ÖNCEKİ HABER

AKP kendi çıkardığı yasalara uymuyor

SONRAKİ HABER

Ömer Fethi Gürer: 1 milyar 200 milyon metre kare "taşınmaz" kimlere satıldı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa