02 Mart 2010 05:00

AKP kendi çıkardığı yasalara uymuyor

YALOVA’da Akkök Şirketler Grubu’na bağlı Aksa Akrilik Kimya tarafından yaptırılan termik santralle ilgili olarak Yalova Çevre Platformunca “Termik Santrale Hayır” paneli düzenlendi.

Paylaş

YALOVA’da Akkök Şirketler Grubu’na bağlı Aksa Akrilik Kimya tarafından yaptırılan termik santralle ilgili olarak Yalova Çevre Platformunca “Termik Santrale Hayır” paneli düzenlendi.
Yalova’da termik santral kurulmasını engellemek ve doğal çevrenin korunması amacıyla kurulan Yalova Çevre Platformu yapacağı etkinlikler kapsamında önceki gün düzenlenen panele konuşmacı olarak; Prof. Tanay Sıdkı Uyar, TEMA Vakfı Başkanı Hayrettin Karaca, Doğa-Der Yönetim Kurulu üyesi Orhan Sarıbal ve Yalova Gazetesi yazarı Tülay Andiç katıldı.
Yalova Halk Eğitim Merkezi Konferans salonunda düzenlenen paneli 500 kişi izledi. Yapılan konuşmalarda yargının verdiği iptal kararlarına dikkat çekilerek AKP’nin kendi çıkardığı yasalara bile uymadığı belirtildi.
Doğa Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Sarıbal Yalovalılar istemediği sürece bölgede termik santral kurulması ihtimali olmadığını belirterek, “Bursa’da 2 tanesini gönderdik. Burada sadece zehir operasyonu yapılıyor. Bu sorun, hukuksal süreç takip edilerek aşılabilir” dedi.
TEMA Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, “Termik santrale karşı değilim, çok karşıyım” dedi. Karaca “AKP kendi çıkardığı yasalara uymuyor. TEMA olarak 60 dava açtık ve kazandık. Ne yazık ki Türkiye yi ABD ve Avrupa yönetiyor” dedi.
Tülay Andiç ise “Karşımıza çıkan termik santrale ve ekolojik saldırılara karşıyız.Yalovalıları kendi hayatlarına ve doğaya sahip çıkmaya çağırıyoruz“ diye konuştu.
Prof. Tanay Sıdkı Uyar da konuşmasında kanser vakalarındaki artışa dikkat çekerek, “Asit yağmurları insan ve canlı yaşamını tehdit etmektedir. Şu an Anadolu da 60-70 tane termik santral başvurusu var. Termik santral yapılmasına kesinlikle izin verilmemesi gerekir. Termik santral yerine rüzgar ve güneş enerjisi kullanılarak enerji üretilmelidir” dedi. (Yalova/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Tarsus’ta minibüsçüler yolu trafiğe kapattı

SONRAKİ HABER

Afyon'da yolcu otobüsü devrildi: 1 ölü, 40 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa