02 Mart 2010 00:00

GÜNGÖREN’DE 8 MART ŞENLİĞİ

EMEK Partisi Güngören İlçe Örgütü’nün “Kadınlar el ele verecek dünya değişecek” çağrısıyla düzenlediği şenliğe yüzlerce kişi katıldı. Şenlikte, 6 Mart’ta Kadıköy’de yapılacak mitinge çağrı yapıldı.

Paylaş

EMEK Partisi Güngören İlçe Örgütü’nün “Kadınlar el ele verecek dünya değişecek” çağrısıyla düzenlediği şenliğe yüzlerce kişi katıldı. Şenlikte, 6 Mart’ta Kadıköy’de yapılacak mitinge çağrı yapıldı.
EMEP’li kadınlar, dört yıl önce Güngören’de 15 günde bir yaptıkları “Kadın Dayanışma Günü” toplantılarıyla başlattıkları çalışmayı istikrarlı bir şekilde sürdürüyor. Partili kadınlar, kendilerini de geliştirdikleri bu süreçte, pek çok kadın emekçiyle yüz yüze geldiler, birlikte çeşitli eylem ve etkinlikler örgütlediler. Ev emekçisi ve çalışan kadınlardan oluşan amatör bir kadın korosu kurdular. Bu çalışma, her yıl 8 Mart’ta düzenlenen şenlikle taçlanıyor.
Bu yıl dördüncüsü düzenlenen 8 Mart şenliğinin çalışmaları bir ay önce başladı. EMEP’li kadınlar, Güngören semt pazarlarında, okul önlerinde, mahallelerde şenlik çağrısını da içeren binlerce bildiriyi kapı kapı dolaşarak dağıttılar. Bu süreçte bin civarında kadınla yüz yüze gelindi, 8 Mart ve TEKEL direnişi konusunda sohbet edildi.
Bu yıl 28 Şubat Pazar günü Güzel Konak Düğün Salonu’nda yapılan şölene katılım, geçen yıllardan daha fazla oldu. BDP, CHP Güngören ilçe örgütleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Diyarbakırlılar Derneği ve altı mahalle muhtarının da katıldığı şenlikte, 400’ü aşkın kişi vardı. Salon, “Kadın erkek birlik iş ekmek özgürlük”, “Savaşa değil eğitime bütçe”, “Taşeronlaştırmaya ve özelleştirmelere hayır”, “TEKEL işçisi direnişin simgesi” yazılı dövizlerle ve TEKEL direnişçisi kadınların fotoğraflarıyla süslenmişti. Kadınların birçoğu, sadece aldıkları çağrı bildirilerine yanıt vererek şenliğe gelmişlerdi ve çıkarken düzenleyicileri kutlamayı ihmal etmediler. Partili kadınlar, konuklarına evlerinde hazırlayıp getirdikleri yiyecekleri ikram ettiler.
Şenlikte Alternatif Sanat Oyuncuları’nın sergilediği ‘Bant’ adlı oyun ve kadın emeğinin tarihinin anlatıldığı sinevizyon gösterimi büyük beğeni kazandı. Katılımcılar, Emek Kadın Korosu ve Grup Yansıma’nın seslendirdiği Türkçe ve Kürtçe şarkılar eşliğinde halaylar çekti.
MİTİNGE ÇAĞRI
Güngören İlçe Yöneticisi Pınar Balaban yaptığı konuşmada, 1857’de New York’lu kadın işçilerin 8 Mart’ı yaratan direnişinin devam ettiğini belirterek, TEKEL işçisi kadınların güvencesiz çalışmaya karşı insanca yaşam için verdikleri mücadeleye dikkat çekti. “Kadınlar sömürüye karşı birleşmeli ve mücadele etmelidir” diyen Balaban, şenliğe katılan tüm kadınları, 6 Mart’ta Kadıköy’de düzenlenecek mitinge çağırdı.
(İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Kriz en çok kadınları mağdur etti

SONRAKİ HABER

Muğla Fethiye'de orman yangını

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa