02 Mart 2010 00:00

Karaciç kendini savundu

BOSNALI Sırpların eski lideri Radovan Karaciç, savaş suçu işlediği iddiasıyla yargılandığı mahkemede savunmasına başladı.

Paylaş

BOSNALI Sırpların eski lideri Radovan Karaciç, savaş suçu işlediği iddiasıyla yargılandığı mahkemede savunmasına başladı. Karaciç, Sırpların, Müslümanların “İslami amaçlarına” karşı “haklı ve kutsal” bir savaş verdiklerini söyledi.
Savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten hakkında Birleşmiş Milletler savaş suçları mahkemesince dava açılan Karaciç, kendi yaptığı savunmasında, köktendinci Boşnakların ABD’nin desteğiyle bir İslam devleti kurmaya çalıştığını öne sürdü.
Eski Sırp lideri savunmasına, “Burada ulusumuzu ve onun kutsal ve haklı amacını savunacağım. Haklı bir davamız vardı. İyi delil ve kanıtımız var” diye başladı.
Sırp olmayanları ülkelerinden sürmek gibi bir niyetleri bulunmadığını belirten Karaciç, Sırpların amacının sadece hayatlarını ve mallarını korumak olduğunu belirtti. Karaciç, “Sırplar kendi topraklarını istiyorlardı ve bu suç değildir” dedi.
Karaciç, “İslamcı amaçları vardı. Osmanlı İmparatorluğu zamanında olduğu gibi yüzde 100 iktidar istiyorlardı. Tüm bölgenin kaderini değiştirecek temel amaçları vardı. Amaç, Bosna-Hersek’in devamını sağlamaktı. Bu yasal yollardan yapılamazdı. İslami köktendincilik istiyorlardı ve bunu 1991’den 1995’e kadar arzuluyorlardı” dedi.
BM savaş suçları mahkemesi savcıları Karaciç’i, 1992-1995 Bosna savaşı sırasında Müslümanlar ve Hırvatlara etnik temizlik kampanyasının “yüksek komutanı” olmakla suçluyor.
19 ay önce Belgrad’da yakalanan Karaciç’in savunmasının iki gün boyunca süreceği belirtildi.
ÖNCEKİ HABER

Apple, çocuk işçi çalıştırmış

SONRAKİ HABER

Mobilya fabrikasında çalışan İşçi Erol Karaş’ın sol kolu makineye sıkıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa